XXXV Pielgrzymka Harcerska na Jasną Górę już za nami

Zakończyła się XXXV Jubileuszowa Pielgrzymka Harcerska na Jasną Górę. Przez trzy pogodne, wrześniowe dni 500 harcerek, harcerzy, wędrowniczek, wędrowników, instruktorów i instruktorek naszej organizacji pielgrzymowało pod hasłem „Maryjo, Królowo Polski… Czuwamy! 35 lat”.

Centralnym punktem tegorocznej spotkania w Jasnogórskim Sanktuarium było uroczyste przejście XXXV Pielgrzymki Harcerskiej spod Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego na Palcu Władysława Biegańskiego, Alejami Najświętszej Maryi Panny do Kaplicy Cudownego Obrazu  przed oblicze Czarnej Madonny. Tu nastąpiło odnowienie Aktu Zawierzenia ZHR Matce Bożej. Tekst zawierzenia odczytywali Przewodniczący ZHR hm. Grzegorz Nowik HR, Naczelnik Harcerzy ZHR hm. Robert Kowalski HR oraz dh. hm. Anna Tumasz.

Wielkie wrażenie na uczestnikach wywarła gawęda dh. Przewodniczącego ZHR hm. Grzegorza Nowika wygłoszona w sobotnie popołudnie do instruktorów naszej organizacji w Sali Rycerskiej na Jasnej Górze pod sztandarem środowiska 22 Warszawskiej Drużyny Harcerzy. Niezwykle ciekawa historia sztandaru opowiedziana przez dh. Grzegorza stała się okazją do snucia refleksji historycznych, pełnych jednak odniesień do naszej harcerskiej współczesności.

Tegoroczna pielgrzymka obfitowała również w przeżycia duchowe, które rozpoczęła w piątek Droga Światła w formie ogniska harcerskiego u stóp Szczytu Jasnogórskiego. Sobotni dzień rozpoczęliśmy wspólną Mszą Św. u Ojców Pallotynów w Dolinie Miłosierdzia, a zakończyliśmy tradycyjnie nocnym czuwaniem w Jasnogórskiej Bazylice. Była też gra miejska związana tematycznie z 300-leciem Koronacji Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej oraz koncert współczesnej muzyki chrześcijańskiej. W tym roku gościliśmy zespół „Ignis Ardes” żywiołowo przyjęty przez nasze harcerki i harcerzy.

Tradycyjnie elementem podsumowującym naszą harcerską pielgrzymkę była Uroczysta Eucharystia na Jasnogórskim Szczycie, w której uczestniczyliśmy wspólnie z kombatantami Armii Krajowej.

To co najbardziej cieszyło w tegorocznej pielgrzymce, to prawdziwa harcerska serdeczna atmosfera, pełna braterstwa, otwartości i przyjaźni. Cieszy również fakt, że z roku na rok jest nas na harcerskich pielgrzymkach coraz więcej.

Zapraszamy do śledzenia strony internetowej pielgrzymki www.jasnagora.zhr.pl oraz pielgrzymkowego profilu na FB. Będziemy tam w najbliższych dniach publikować galerie zdjęć oraz filmy. Zapraszamy również do podzielenia się z nami wrażeniami z tegorocznej pielgrzymki poprzez formularz „Wrażenia” dostępny na stronie pielgrzymki. Wasze uwagi, komentarze i spostrzeżenia pomogą nam w organizacji przyszłorocznej imprezy.

Czuwaj! Do zobaczenia w przyszłym roku.

Sztab organizacyjny

XXXV Harcerskiej Pielgrzymki na Jasną Górę