Celem powstania Wytycznych jest zwiększenie bezpieczeństwa wychowanków Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej.
Stosowany w ZHR system wychowywania, szkolenia, przyznawania stopni instruktorskich powoływania na funkcje pozwalają założyć, że instruktorki i instruktorzy to ludzie ideowi i oddani wychowaniu dzieci i młodzieży w duchu Prawa i Przyrzeczenia Harcerskiego. Nie znaczy to jednak, że można w sposób całkowicie pewny wykluczyć wystąpienia w związku
z działalnością prowadzoną przez ZHR negatywnych zjawisk związanych z przemocą, w tym przemocą seksualną, bądź też z nadużyciem zaufania.
Należy też mieć na uwadze, że duże zaufanie, jakim często zuchenki, zuchy, harcerki i harcerze darzą swoich drużynowych, sprzyja ujawnianiu im trudnych doświadczeń z innych środowisk.
Niniejsze Wytyczne powstały po to, aby chronić naszych wychowanków, dodatkowo zwiększyć bezpieczeństwo ich środowiska wychowawczego, a w razie incydentu dać kadrze jasne wskazówki, jak należy się zachować (także jeśli incydent miał miejsce poza środowiskiem ZHR lub z udziałem zatrudnianego personelu).
Czytając niniejsze Wytyczne należy mieć świadomość tego, że z uwagi na specyficzną i delikatną ich tematykę, nie sposób opisać w precyzyjny sposób wszystkich możliwych sytuacji i zasad postępowania. W kwestii stosowania Wytycznych i postępowania w przedmiotowej sferze, kluczowy jest rozsądek oraz stawianie na pierwszym miejscu dobra i bezpieczeństwa wychowanków.
Nietykalność cielesna i bezpieczeństwo dziecka są zasadą kardynalną. Jakakolwiek, również dopuszczana przez niniejsze Wytyczne (i wymieniona poniżej) forma kontaktu fizycznego, może mieć miejsce jedynie za zgodą dziecka. W każdym przypadku powinna być respektowana i szanowana godność, intymność i prawo do prywatności małoletniego.
bezpieczny@zhr.pl
Metoda harcerska jest o tyle szczególną metodą wychowawczą, że różnice wieku między wychowawcami a wychowankami są relatywnie nieduże, zaś cały proces opiera się na bezpośredniości, braterstwie i zaufaniu.
Z tego powodu pewnych rzeczy nie da się – lub nie warto – w tych Wytycznych formalizować lub zerojedynkowo rozstrzygać. Słuszna zasada „safe from harm”, będąca podstawą wszystkich tego rodzaju polityk organizacji wychowawczych, nie powinna zatem zamienić się w „harm from safe”. Innymi słowy rzecz w tym, żeby wprowadzając niniejsze zasady nie zagrozić temu, co w harcerskiej metodzie wychowawczej jest użyteczne oraz cenne.
Jednocześnie musimy mieć świadomość, że osobista, bezpośrednia relacja może budować sprzyjające warunki dla potencjalnego sprawcy. W ostatecznym rozrachunku najważniejsza będzie zawsze wrażliwość i dojrzałość instruktorek oraz instruktorów ZHR oraz świadomość, że zazwyczaj lepiej i bezpieczniej dla naszych wychowanków będzie przesadzić z ostrożnością, niż jej nie docenić.
Z tego powodu niniejsze Wytyczne należy traktować jako element szerszego systemu, którego zasadniczymi elementami są: system wartości i podstawy wychowania zapisane w Prawie Harcerskim i Przyrzeczeniu Harcerskim, system szkoleń instruktorskich ZHR, Procedura kryzysowa oraz działanie odpowiednich zespołów kryzysowych przy Naczelnictwie i wybranych Okręgach ZHR.