Zlot Tobie Polsko już w czerwcu!

Adam Paczyna12 maja 20224min93
W dniach 17-19 czerwca Ziemia Śląska będzie świętować 100-lecie powrotu do Polski w gronie drużyn wędrowniczych i ZZtów drużyn harcerskich.

Zlot rozpocznie się w Pszczynie, 17 czerwca 2022, uroczystym Apelem na Rynku o godzinie 15.00, wcześniej będzie możliwość rozbicia namiotów w miasteczku zlotowym i rejestrację. Wieczorem odbędą się warsztaty, spotkania i czas na nocny bieg o Szablę Naczelnika. W sobotę cały dzień spędzimy na różnych, bardzo atrakcyjnych ścieżkach, które chcemy zaproponować uczestnikom. Będzie okazja do górskich wędrówek, pływania, odwiedzenia kopalni i innych niezwykłych miejsc, które pozwolą choć trochę zapoznać się z tym co oferuje Śląska Ziemia.
Z oferty programowej dostępne będą:

1. Wyjście górskie na Błatnią z Jaworza Nałęża, powrót do Bielska, w drodze odwiedzenie leśnych grobów partyzanckich oraz kościoła leśnego z czasów kontrreformacji.
  2. Spływ kajakowy z Czechowic do Oświęcimia – jest to trasa, którą wykorzystywali w czasie działań żołnierze z oddziałów Bartka oraz wizyta w Obozie Koncentracyjnym Birkenau.
  3. Zwiedzanie Kopalni Guido oraz Muzeum Powstań Śląskich.
  4. Zwiedzanie Sztolni Królowa Luiza oraz Muzeum Powstań Śląskich.
  5. Warsztaty kulinarne – tradycyjne potrawy regionu.
  6. Zwiedzanie ogrodów „Kapiasa” w Pszczynie oraz Chlebowej Chaty w Górkach Wielkich.
  7. Turniej strzelecki w Czechowicach-Dziedzicach oraz Wake-Serfing w Goczałkowicach.

Po południu odbędzie się Wielka Gra Powstańcza zakończona ogniskiem przygotowanym przez Drużynę Rzeczypospolitej. W niedzielę, po Apelu i Mszy Świętej, uczestnicy wezmą udział w ogólnopolskich obchodach przyłączenia Śląska do Macierzy, które odbędą się w Katowicach i wtedy uroczyście zamkniemy program Tobie Polsko, świętując jedną ze wspanialszych ścieżek Polskiej Niepodległości. Organizatorzy zrobią wszystko co w ich mocy, by Zlot Tobie Polsko był bardzo dobrze i na długo zapamiętany, a zdobyta wiedza i doświadczenie sprawi, że wszyscy będą chcieli wracać na Śląsk, który ma bardzo wiele do zaoferowania.

Zapraszamy na Śląsk – do Pszczyny i Katowic na podsumowanie programu TOBIE POLSKO ZHR!

Szczegóły:
na stronie: https://tobiepolsko.zhr.pl/
wydarzeniu: https://www.facebook.com/events/1188260365335080
zgłoszenia: https://bit.ly/3L5l56z

Współorganizatorem wydarzenia jest Instytut Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego, a patronuje mu Jakub Chełstowski – Marszałek Województwa Śląskiego oraz Miasto Pszczyna.