ZHR z UNICEF wspierają przybywających do Medyki

Barbara Sobieska17 marca 20224min364
Według UNICEF od rozpoczęcia wojny na Ukrainie, co minutę 55 dzieci ucieka z tego kraju. Większość osób przekracza granicę w ciężkich warunkach, po wyczerpującej podróży i trudnych przeżyciach. To właśnie przygraniczne punkty pomocowe są najczęściej pierwszym miejscem, gdzie przybyłych do Polski spotyka ciepło, dobro, gotowość wsparcia.
Jednym z pierwszych namiotów, które stanęły w Medyce, aby nieść pomoc uchodźcom jest miejsce, którym opiekuje się Harcerskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe ZHR. W ogrzewanych namiotach wytchnieniowych ZHR schronienie mogą znaleźć matki z dziećmi i osoby starsze, a także wszyscy Ci, którzy potrzebują jakiejkolwiek interwencji medycznej – przede wszystkim chodzi o dziecięce kaszle, gorączki i bóle głowy lub brzucha. Niestety ze względu na trudne warunki podróży uchodźców, a także panującą pogodę często jest to bardzo pilna potrzeba.
Dzięki wsparciu UNICEF w Medyce pojawił się kolejny namiot, który jest schronieniem dla mam z dziećmi – często pierwszym przystankiem w podróży, miejscem oczekiwania na dalszą drogę. Tam otrzymują pomoc od pełniących służbę harcerek i harcerzy, mogą się ogrzać, skorzystać z przestrzeni do przewijania i karmienia.

UNICEF został założony w 1946 roku, aby nieść pomoc dzieciom, które ucierpiały na skutek II Wojny Światowej i w swoich działaniach kieruje się postanowieniami Konwencji  o prawach dziecka.

Każdego dnia pracownicy UNICEF działają w 190 krajach i terytoriach, nierzadko w najtrudniejszych miejscach na ziemi, aby dotrzeć z pomocą do najbardziej potrzebujących dzieci. Od ratujących życie szczepień, przez budowę szkół, po natychmiastową pomoc w sytuacji klęski humanitarnej – UNICEF robi wszystko, aby dzieciom żyło się lepiej. Pracuje w małych wioskach i z rządami państw, bo uważa, że każde dziecko, niezależnie od miejsca urodzenia, koloru skóry czy religii, ma prawo do zdrowego i bezpiecznego dzieciństwa.