Harcerski tryptyk – Przez Maryję do Jezusa

Barbara Sobieska13 października 20215min26
W katedrze opolskiej bp Andrzej Czaja poświęcił dla harcerzy tryptyk z wizerunkiem Matki Bożej, św. Michała Archanioła oraz relikwiami i wizerunkiem bł. Wincentego Frelichowskiego, męczennika, patrona harcerzy.

W minioną sobotę harcerze i harcerki z Opolszczyzny przeżywali ważną uroczystość. Biskup Andrzej Czaja podczas mszy świętej poświęcił drewniany tryptyk harcerski z relikwiami Bł. Ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego, który będzie peregrynował po domach druhen i druhów.



Drewniany relikwiarz składa się z trzech części, największa z nich przedstawia wizerunek Matki Bożej, a dwa boczne Bł. Druha Wicka i Świętego Michała Archanioła, po zamknięciu drzwiczki tworzą obraz krzyża harcerskiego.



W wydarzeniu wzięli udział Naczelnik Harcerzy hm. Michał Markowicz wraz z główną kwaterą, Wiceminister Obrony Narodowej Pan Marcin Ociepa i Pan Zygmunt Jaczkowski, siostrzeniec Bł. Ks. Stefana Frelichowskiego.

Uroczystość miała podniosły i wyjątkowy charakter. Jak podkreślają uczestnicy wydarzenia – nawet pełnienie służby w poczcie sztandarowym przy sztandarze chorągwi podczas sobotniej uroczystości było bardzo ciekawym przeżyciem i daje poczucie dumy.

Tryptyk to wyjątkowy dar dla całego środowiska. „Nie mogę się doczekać, kiedy tryptyk zawędruje do naszego środowiska, bardzo dobra inicjatywa, piękne wykonanie!’ – podkreślił chorąży sztandaru pwd. Dominik Skibiński.

Po zakończonej mszy świętej i poświęceniu tryptyku wszyscy udali się na apel podczas, którego głos zabrał Pan Minister i został odczytany rozkaz przyznający druhom Bartłomiejowi i Łukaszowi Biernackim stopnie instruktorskie, odpowiednio, podharcmistrza i przewodnika. Bezpośrednio po apelu instruktorzy zostali zaproszeni do domu katechetycznego na wykład nt. życia błogosławionego Druha Wicka, który wygłosił dr Robert Zadura. Po wysłuchanym wykładzie instruktorzy chorągwi udali się do krypty piastowskiej, gdzie swoje zobowiązanie instruktorskie złożył pwd. Łukasz Biernacki, a odnowił je phm. Bartłomiej Biernacki.

„Cieszę się, że tryptyk z takimi patronami pojawi się w moim domu. To będzie wspaniała okazja aby ich bliżej poznać.” – wspominał phm. Bartłomiej Biernacki.

Więcej informacji na stronie CHORĄGIEW HARCERZY ZIEMI OPOLSKIEJ IM. RTM. WITOLDA PILECKIEGO – ZHR

Komentarze


Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej


Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej to wspólnota przyjaciół –  dzieci, młodzieży i dorosłych, która w oparciu o wartości chrześcijańskie, poprzez przykład własny instruktorek i instruktorów harcerskich, pracę nad sobą, służbę, przygodę oraz inne elementy metody harcerskiej wychowuje człowieka pełnego radości życia, odpowiedzialnego za Polskę i gotowego podjąć wyzwania współczesności. 




Kontakt


Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej
ul. Litewska 11/13, 00-589 Warszawa
tel.: (22) 629-12-39
Napisz do nas

KRS: 0000057720 NIP: 525-15-72-446 REGON: 006218591

VW Bank Direct 52 2130 0004 2001 0189 3635 0001


Napisz do nas


ZHR realizuje działania finansowane ze środków Rządowego Programu Wsparcia Rozwoju Organizacji Harcerskich i Skautowych na lata 2018-2030.


Cresta Social Messenger