Harcerski tryptyk – Przez Maryję do Jezusa

Barbara Sobieska13 października 20215min26
W katedrze opolskiej bp Andrzej Czaja poświęcił dla harcerzy tryptyk z wizerunkiem Matki Bożej, św. Michała Archanioła oraz relikwiami i wizerunkiem bł. Wincentego Frelichowskiego, męczennika, patrona harcerzy.

W minioną sobotę harcerze i harcerki z Opolszczyzny przeżywali ważną uroczystość. Biskup Andrzej Czaja podczas mszy świętej poświęcił drewniany tryptyk harcerski z relikwiami Bł. Ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego, który będzie peregrynował po domach druhen i druhów.

Drewniany relikwiarz składa się z trzech części, największa z nich przedstawia wizerunek Matki Bożej, a dwa boczne Bł. Druha Wicka i Świętego Michała Archanioła, po zamknięciu drzwiczki tworzą obraz krzyża harcerskiego.

W wydarzeniu wzięli udział Naczelnik Harcerzy hm. Michał Markowicz wraz z główną kwaterą, Wiceminister Obrony Narodowej Pan Marcin Ociepa i Pan Zygmunt Jaczkowski, siostrzeniec Bł. Ks. Stefana Frelichowskiego.

Uroczystość miała podniosły i wyjątkowy charakter. Jak podkreślają uczestnicy wydarzenia – nawet pełnienie służby w poczcie sztandarowym przy sztandarze chorągwi podczas sobotniej uroczystości było bardzo ciekawym przeżyciem i daje poczucie dumy.

Tryptyk to wyjątkowy dar dla całego środowiska. „Nie mogę się doczekać, kiedy tryptyk zawędruje do naszego środowiska, bardzo dobra inicjatywa, piękne wykonanie!’ – podkreślił chorąży sztandaru pwd. Dominik Skibiński.

Po zakończonej mszy świętej i poświęceniu tryptyku wszyscy udali się na apel podczas, którego głos zabrał Pan Minister i został odczytany rozkaz przyznający druhom Bartłomiejowi i Łukaszowi Biernackim stopnie instruktorskie, odpowiednio, podharcmistrza i przewodnika. Bezpośrednio po apelu instruktorzy zostali zaproszeni do domu katechetycznego na wykład nt. życia błogosławionego Druha Wicka, który wygłosił dr Robert Zadura. Po wysłuchanym wykładzie instruktorzy chorągwi udali się do krypty piastowskiej, gdzie swoje zobowiązanie instruktorskie złożył pwd. Łukasz Biernacki, a odnowił je phm. Bartłomiej Biernacki.

„Cieszę się, że tryptyk z takimi patronami pojawi się w moim domu. To będzie wspaniała okazja aby ich bliżej poznać.” – wspominał phm. Bartłomiej Biernacki.

Więcej informacji na stronie CHORĄGIEW HARCERZY ZIEMI OPOLSKIEJ IM. RTM. WITOLDA PILECKIEGO – ZHR