Ramię w ramię z rodzicami posprzątali najbliższą okolicę

Jan Garnecki12 października 20213min47
Harcerki i harcerze z Poniatowic na Dolnym Śląsku wspólnie z rodzicami i władzami lokalnymi wzięli się za porządkowanie najbliższej okolicy.

28 września harcerki i harcerze z poniatowickiego środowiska uporządkowali teren koło ulicy prowadzącej na Poniatowice-Jonas-Cieśle. Kierowaliśmy się zasadą, że dla harcerza każdy dzień to sprzątanie świata. Rozumiemy to jako układanie nowego ładu, wychowywanie młodzieży, wspólne przebywanie – harcerz na co dzień stara się posprzątać nieład na świecie. W akcji wzięły udział wszystkie zastępy, poczynając od najmłodszych do najstarszych oraz członkowie ich rodzin.

Sprzątanie trwało od godziny 16:00 do 18:30. Przez ten czas wszyscy członkowie 1PPDH Szarego Munduru ciężko pracowali – wycinali drzewa znajdujące się za blisko drogi oraz segregowali znalezione tam śmieci. W rowach w pobliżu jezdni znaleziono bardzo dużo potłuczonego szkła, które ostrożnie posprzątali.

 

Prace były przeprowadzane w bezpiecznych i kontrolowanych warunkach, tj. pobocze było zabezpieczone słupkami, a uczestnicy mieli na sobie ochronne rękawiczki oraz różne elementy odblaskowe, takie jak kamizelki i opaski na rękę. Po pracy udali się na ognisko, które wcześniej przygotowali niektórzy starsi harcerze.

Akcja była zainicjowana wspólnie z Zarządem Dróg Powiatowych. Dzięki współpracy z nimi udało nam się pozyskać dwa duże pnie drzew, które teraz służą nam za stoły na naszej działce w Poniatowicach.

Z chęcią podejmujemy różne akcje – pomagamy ludziom starszym i potrzebującym, włączamy się zarówno w akcje charytatywne nagłaśniane, jak i mniej oficjalne. Współpracujemy ze wszystkimi organizacjami i urzędami, które chcą podjąć wyzwanie współpracy. Wspólnie z GPK uczestniczyliśmy przy tworzeniu wirtualnego cmentarza w Poniatowicach.

Planów jest dużo, więc często musimy to przeplatać z codziennym życiem i nie zawsze łatwo jest znaleźć czas na realizację wszystkiego. Mimo to staramy się brać czynny udział we wszystkich podejmowanych przez nas akcjach. Z wielką przyjemnością uczestniczymy również w rajdach, biwakach, obozach oraz wszelkiego rodzaju spotkaniach.

Relacja: dh Kinga Wielichowska

Komentarze


Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej


Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej to wspólnota przyjaciół –  dzieci, młodzieży i dorosłych, która w oparciu o wartości chrześcijańskie, poprzez przykład własny instruktorek i instruktorów harcerskich, pracę nad sobą, służbę, przygodę oraz inne elementy metody harcerskiej wychowuje człowieka pełnego radości życia, odpowiedzialnego za Polskę i gotowego podjąć wyzwania współczesności. 
Kontakt


Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej
ul. Litewska 11/13, 00-589 Warszawa
tel.: (22) 629-12-39
Napisz do nas

KRS: 0000057720 NIP: 525-15-72-446 REGON: 006218591

VW Bank Direct 52 2130 0004 2001 0189 3635 0001


Napisz do nas


ZHR realizuje działania finansowane ze środków Rządowego Programu Wsparcia Rozwoju Organizacji Harcerskich i Skautowych na lata 2018-2030.


Cresta Social Messenger