Harcerska Afryka 2021

Barbara Sobieska14 września 20214min84
Właśnie trwa 4 edycja programu Harcerska Afryka! 20 Harcerskich Wolontariuszy z ZHR, ZHP i SH wyruszyło na drugi koniec świata - do RPA, Zimbabwe i Zambii - aby realizować tam projekty mające na celu dbanie o Polskie Miejsca Pamięci w Afryce, budowanie świadomości na temat losów Polaków w Afryce, a także wspieranie tamtejszych  Polaków i Polonii w prowadzonych przez nich działaniach!
Służbę w Afryce rozpoczęliśmy od wizyty w Ambasadzie RP w Pretorii, gdzie zostaliśmy przyjęci przez Pana Ambasadora Andrzeja Kanthaka i Pana Konsula Michała Gierwatowskiego. Wzięliśmy także udział w uroczystościach upamiętniających loty sił południowoafrykańskich SAAF na pomoc Powstaniu Warszawskiemu.
Ostatni wspólny dzień w Johannesburgu spędziliśmy w polonijnym ośrodku Walkerville, który m.in. wspiera osierocone dzieci z chorobą HIV.
Obecnie prowadzimy nasze prace podzieleni na 4 grupy – Walkerville w RPA, Chingola i Kazungula w Zambii oraz ekspedycja w Zimbabwe. Codziennie staramy się je dla Was relacjonować na Facebooku ,,Harcerska Afryka” i Instagramie ,,harcerska_afryka”.
Naszym drogowskazem jest Prawo i Przyrzeczenie Harcerskie. Odkrywamy, współpracujemy z lokalnymi społecznościami i pełnimy ważną służbę na rzecz Polski i innych ludzi.
Mamy już też pierwszy duży sukces ekspedycji w Zimbabwe! Udało nam się po raz pierwszy odnaleźć daw. polsko-włoski cmentarz w miejscowości Ngesi oraz fundamenty szpitala, kaplicy, baru i kościoła. Zinwentaryzowaliśmy i udokumentowaniem także tamtejsze polskie osiedle wychodźcze!
Źródło: Harcerska Afryka


Program w 2021 r. realizowany jest przez Fundację 20.
Sponsorzy:
Instytut Polonika
Fundacja PKO Banku Polskiego
Stowarzyszenie Odra-Niemen KPRM
Specjalna Strefa Ekonomiczna Starachowice
Termoprofi

Komentarze


Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej


Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej to wspólnota przyjaciół –  dzieci, młodzieży i dorosłych, która w oparciu o wartości chrześcijańskie, poprzez przykład własny instruktorek i instruktorów harcerskich, pracę nad sobą, służbę, przygodę oraz inne elementy metody harcerskiej wychowuje człowieka pełnego radości życia, odpowiedzialnego za Polskę i gotowego podjąć wyzwania współczesności. 
Kontakt


Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej
ul. Litewska 11/13, 00-589 Warszawa
tel.: (22) 629-12-39
Napisz do nas

KRS: 0000057720 NIP: 525-15-72-446 REGON: 006218591

VW Bank Direct 52 2130 0004 2001 0189 3635 0001


Napisz do nas


ZHR realizuje działania finansowane ze środków Rządowego Programu Wsparcia Rozwoju Organizacji Harcerskich i Skautowych na lata 2018-2030.


Cresta Social Messenger