Harcerska Afryka 2021

Barbara Sobieska14 września 20214min84
Właśnie trwa 4 edycja programu Harcerska Afryka! 20 Harcerskich Wolontariuszy z ZHR, ZHP i SH wyruszyło na drugi koniec świata - do RPA, Zimbabwe i Zambii - aby realizować tam projekty mające na celu dbanie o Polskie Miejsca Pamięci w Afryce, budowanie świadomości na temat losów Polaków w Afryce, a także wspieranie tamtejszych  Polaków i Polonii w prowadzonych przez nich działaniach!
Służbę w Afryce rozpoczęliśmy od wizyty w Ambasadzie RP w Pretorii, gdzie zostaliśmy przyjęci przez Pana Ambasadora Andrzeja Kanthaka i Pana Konsula Michała Gierwatowskiego. Wzięliśmy także udział w uroczystościach upamiętniających loty sił południowoafrykańskich SAAF na pomoc Powstaniu Warszawskiemu.
Ostatni wspólny dzień w Johannesburgu spędziliśmy w polonijnym ośrodku Walkerville, który m.in. wspiera osierocone dzieci z chorobą HIV.
Obecnie prowadzimy nasze prace podzieleni na 4 grupy – Walkerville w RPA, Chingola i Kazungula w Zambii oraz ekspedycja w Zimbabwe. Codziennie staramy się je dla Was relacjonować na Facebooku ,,Harcerska Afryka” i Instagramie ,,harcerska_afryka”.
Naszym drogowskazem jest Prawo i Przyrzeczenie Harcerskie. Odkrywamy, współpracujemy z lokalnymi społecznościami i pełnimy ważną służbę na rzecz Polski i innych ludzi.
Mamy już też pierwszy duży sukces ekspedycji w Zimbabwe! Udało nam się po raz pierwszy odnaleźć daw. polsko-włoski cmentarz w miejscowości Ngesi oraz fundamenty szpitala, kaplicy, baru i kościoła. Zinwentaryzowaliśmy i udokumentowaniem także tamtejsze polskie osiedle wychodźcze!
Źródło: Harcerska Afryka

Program w 2021 r. realizowany jest przez Fundację 20.
Sponsorzy:
Instytut Polonika