Dolnośląscy harcerze pamiętają o ofiarach II wojny światowej

Jan Garnecki13 września 20213min80
W pierwszy weekend września w Rogoźnicy niedaleko byłego obozu koncentracyjnego Gross-Rosen odbył się tradycyjny zlot 1. Dolnośląskiego Hufca Harcerzy im. bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego.

Tegoroczny zlot w Rogoźnicy koło byłego obozu koncentracyjnego Gross-Rosen jest nie tylko tradycją wynikającą z potrzeby wspólnego spotkania. Dla wszystkich instruktorów i drużyn 1. Dolnośląskiego Hufca Harcerzy „Gniazdo” im. bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego pierwszy weekend września od lat jest prawdziwym harcerskim świętem.

Nauczeni zeszłorocznymi doświadczeniami i trudnościami komenda zlotu wybrała na miejsce spotkania wzgórza wznoszące się wokół obozu zamiast niewielkiej polany przy jego płocie, co samo w sobie było strzałem w dziesiątkę i rozpoczęło budowanie atmosfery, która przez cały weekend była wspaniała. Zlot „Gross-Rosen” od początku swojego istnienia miał za cel wyłonienie drużyny sztandarowej hufca, więc już od piątkowego przyjazdu uczestników tempo było wysokie. W ciągu zaledwie kilku pierwszych godzin zlotu na próbę wystawiono umiejętności biwakowania, gry aktorskiej oraz działania drużyn w momencie, kiedy nie ma z nimi drużynowego.

IMG_8084
IMG_8096
IMG_8123
IMG_8204
IMG_8272

Na piątkowym apelu zameldowała się ponad setka harcerek i harcerzy, w tym zaprzyjaźnione drużyny żeńskie, a także jedna z drużyn Związku Harcerstwa Polskiego z pobliskiego Strzegomia. Wszystko dlatego, że w sobotę punktem kulminacyjnym gier i zmagań było odsłonięcie właśnie w Strzegomiu pomnika harcerskiej lilijki, który został wykonany w ramach budżetu obywatelskiego, podsumowując długą harcerską historię i idącą z nią tradycję Strzegomia, a dla obecnych harcerzy będąc podsumowaniem ich działań w ostatnim roku.

IMG_8325
IMG_8359
IMG_8401
IMG_8403
IMG_8409

Zlot w Rogoźnicy po raz trzeci z rzędu zwyciężyła 1 Sudecka Drużyna Harcerzy „Virtus” im. Brygady Świętokrzyskiej NSZ i po niedzielnym apelu mogli na czele wszystkich drużyn przemaszerować na teren obozu, gdzie wzięliśmy czynny udział w złożeniu wieńców pod pomnikiem ofiar II wojny światowej oraz odczytaliśmy Apel Poległych, napisany przez śp. ks. hm. Krzysztofa Bojko. Po tym już tylko krąg harcerski przy pomniku Floriana Marciniaka i powrót do domów – a tam, nowy rok harcerski i codzienne wyzwania stojące przed wszystkimi drużynami!

Relacja: pwd. Piotr Lizak HR | Zdjęcia: pwd. Natalia Kowcz

Komentarze


Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej


Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej to wspólnota przyjaciół –  dzieci, młodzieży i dorosłych, która w oparciu o wartości chrześcijańskie, poprzez przykład własny instruktorek i instruktorów harcerskich, pracę nad sobą, służbę, przygodę oraz inne elementy metody harcerskiej wychowuje człowieka pełnego radości życia, odpowiedzialnego za Polskę i gotowego podjąć wyzwania współczesności. 
Kontakt


Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej
ul. Litewska 11/13, 00-589 Warszawa
tel.: (22) 629-12-39
Napisz do nas

KRS: 0000057720 NIP: 525-15-72-446 REGON: 006218591

VW Bank Direct 52 2130 0004 2001 0189 3635 0001


Napisz do nas


ZHR realizuje działania finansowane ze środków Rządowego Programu Wsparcia Rozwoju Organizacji Harcerskich i Skautowych na lata 2018-2030.


Cresta Social Messenger