Śląskie warsztaty – Tobie Polsko!

Barbara Sobieska6 sierpnia 20216min53
Zachęcamy do obejrzenia 8 filmów, które wzięły na warsztat wybrane elementy śląskiej kultury. Warsztaty to sposób na wspólne - harcerskie świętowanie. Warto wykorzystać ten czas na poznanie tańca, kuchni, wzorów, a nawet lokalnych tradycji rzemieślniczych, które zostały zaprezentowane w kilkuminutowych materiałach. Osiem reportaży filmowych powstało podczas warsztatów ZHR Okręgu Górnośląskiego realizowanych w ramach obchodów 100. rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego.

Warsztaty prowadzą specjaliści, edukatorzy kulturalni oraz harcerze. Każdy film zakończony harcem – zadaniem do wykonania, którego efektami można dzielić się w mediach społecznościowych – oznaczając #TobiePolskoZHR oraz #TobiePolsko i przez wysłanie e-maila na adres tobiepolsko@zhr.pl. Filmy zawierają mnóstwo pozytywnej energii i wiele ciekawych informacji, a skorzystać z nich może każdy, niezależnie od tego czy aktywnie działa harcersko.

Warsztaty „TOBIE POLSKO ZHR”:

1. Rzeźba w węglu – warsztat rzeźbienia w węglu to próba pokazania gatunku sztuki ludowej stanowiącego fenomen ze względu na materiał, z którym się pracuje.
  2. Malowanie wzoru opolskiego – warsztat obejmuje genezę i historię wzoru opolskiego oraz naukę malowania go na zakładce.
  3. Odkuwanie noża – warsztat zawiera naukę wykonania ostrego narzędzia w warunkach polowych i skierowany jest do starszych harcerek i harcerzy.
  4. Trojak – warsztat Trojaka – tańca ludowego pochodzącego ze Śląska, podczas którego uczestnicy poznają podstawowe kroki i figury.
  5. Wianki opolskie – warsztat tworzenia wianków opolskich panien z kwiatów i charakterystycznych dla Opolszczyzny malowanych szlajfek (czyli wstążek).
  6. Śląsko godka – warsztat pozwala na zapoznanie się ze śląską gwarą oraz jej podstawowymi zwrotami, jest zachętą do zabawy językiem oraz zagłębienia się w historię gwary śląskiej.
  7. Ślonsko kuchnia – warsztat przygotowywania charakterystycznego dla regionu Śląska dania: klusek śląskich, rolady śląskiej oraz modrej kapusty.
  8. Skórzane – warsztat rękodzielniczy tworzenia w warunkach polowych portfela i pochewki na nóż ze skóry skierowany jest do starszych harcerek i harcerzy.

Warsztaty online to II z IV etapów programu Tobie Polsko ZHR, w którym bierze udział blisko 600 osób z całej Polski. Działania wychowawczo-edukacyjne są realizowane od maja 2021 roku do maja 2022 roku. Instruktorzy Okręgu Górnośląskiego ZHR stworzyli ofertę skierowaną do wszystkich harcerek i harcerzy, której celem jest upamiętnienie polskiej ścieżki do niepodległości jaką są Powstania Śląskie. Program składać się będzie z czterech etapów, a zakończy go wspólne spotkanie wiosną 2022. W pierwszym etapie m.in. rozpoczęto zdobywanie Odznaki Tobie Polsko, realizowano scenariusze gier powstańczych i upamiętniono groby powstańców rozsiane po Polsce.

Warsztaty „TOBIE POLSKO ZHR” to projekt realizowany w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości.