FLOwyprawa rowerowa pamięci Floriana Marciniaka

Barbara Sobieska21 maja 20214min196
W sobotę 22.05.2021 harcerki i harcerze z Okręgu Wielkopolskiego ZHR po raz trzeci wyruszą na rowerach w trasę z Poznania do byłego obozu koncentracyjnego Gross-Rosen w Rogoźnicy na Dolnym Śląsku.

W ten sposób chcą oddać hołd swojemu patronowi, hm. Florianowi Marciniakowi, który poniósł śmierć w czasie II wojny światowej.

Wyprawa jest dla nich wyzwaniem ponieważ 200 kilometrów zamierzają pokonać w ciągu 10 godzin. Uczestnicy potrzebują wsparcia i silnego dopingu. Sami mówią, że szanse na powodzenie akcji to nie tylko przygotowanie fizyczne, ale też psychiczne nastawienie, które wszyscy będziemy mieli szansę współtworzyć.

Chcemy pokazać młodym ludziom, że historię można łączyć z pasjami i różnymi formami spędzania wolnego czasu  – mówi hm. Łukasz Tadyszak, pomysłodawca wyprawy. W poprzednich latach udało nam się dojechać do Rogoźnicy w nieco poniżej 10 godzin. Teraz chcemy poprawić ten wynik – dodaje.

Uczestnicy wyruszą na swoją wyprawę wczesnym rankiem 22 maja, spod Fortu VII w Poznaniu, gdzie Marciniak był więziony w trakcie wojny. Po drodze zatrzymają się na terenie byłego obozu śledczego w Żabikowie oraz odwiedzą Gorzyce gdzie Florian się urodził. Do Rogoźnicy planują dotrzeć około godziny 20. Zapraszają zainteresowanych do dołączenia do wyprawy na poznańskim odcinku trasy.

Za harcerzami są kilkutygodniowe przygotowania: spotykali się na wspólnych jazdach, ćwiczyli mięśnie, poznawali przepisy, uczyli się serwisować rower. Całą wyprawę chcą zrelacjonować na żywo poprzez portale społecznościowe. Otrzymali wsparcie kilku poznańskich przedsiębiorstw.

Projekt realizowany jest w porozumieniu z Wielkopolskim Muzeum Niepodległości oraz Muzeum Gross-Rosen w Rogoźnicy. Wyprawę objął patronatem honorowym Prezydent Miasta Poznania. Informacje szczegółowe oraz planowaną relację znaleźć można na portalach społecznościowych: www.fb.com/flowyprawa i www.fb.com/harcerstwo

Florian Marciniak urodził się w podpoznańskich Gorzycach w 1915 roku. Od najmłodszych lat związany był z ruchem harcerskim. W roku 1939 roku stanął na czele Szarych Szeregów – konspiracyjnej organizacji harcerskiej, którą kierował aż do momentu pojmania w roku 1943. W  lutym 1944 roku zamordowany w KL Gross-Rosen w Rogoźnicy na Dolnym Śląsku. Od 2010 roku jest patronem Wielkopolskiej Chorągwi Harcerzy ZHR.