Ekspedycja dookoła świata – nowa książka!

Barbara Sobieska30 marca 20214min98
W czasie, kiedy dalekie podróże są ograniczone - warto wyruszyć na przygodę z bohaterami książki - EKSPEDYCJA PIERWSZEGO POLAKA AUTOMOBILEM DOOKOŁA ŚWIATA 1926-1928.

Jak podróżujący przez świat harcerz rozsławił Polskę w jednej najgłośniejszych wypraw dwudziestolecia międzywojennego?

Co mogło przydarzyć się w czasie dwuletniej ekspedycji samochodem dookoła świata?

Jakie pamiątki pozostały po ekscytującej przygodzie harcerzy sprzed stu lat?

Dorota i Dariusz Grochalowie – harcmistrzowie ZHR – napisali pasjonujący reportaż historyczny o pierwszej polskiej wyprawie samochodowej dookoła świata, harcerza Jerzego Jelińskiego. Objechał on świat w latach 1926-28 zmodyfikowanym fordem T a w połowie drogi przesiadł się na buicka.

Podróż przez Europę, Afrykę, Amerykę, Japonię znów Afrykę i Europę zajęła Jelińskiemu dwa lata i jest jednym z największych osiągnięć podróżniczych przedwojennej Polski.

Dzięki doskonale zachowanym pamiątkom z wyprawy – m.in. księdze zawierającej wpisy głów państw, polityków, gwiazd filmowych, dostojników, skautów i wielu innych osób, w tym: Piłsudskiego, Mościckiego, prezydentów Czechosłowacji, Austrii, Benito Mussoliniego, prezydenta USA, a także bogatej dokumentacji fotograficznej, która ozdabia strony znakomitej książki, czy możliwości zobaczenia odnalezionego i odrestaurowanego pojazdu, którym poruszali się harcerze – wyobraźnia działa jeszcze lepiej.

Ekspedycję Jelińskiego relacjonowały gazety na całym świecie, w Polsce zapraszany był na setki spotkań i prelekcji opowiadając o swoich przygodach. Historia do dziś zasługuje na miejsce w pamięci i rozgłos. Był gwiazdą przedwojennej Polski na miarę Tony Halika czy Arkadego Fiedlera w późniejszych latach.

Autorzy przeprowadzili bardzo szczegółowe kwerendy w archiwach, m.in. w USA dzięki temu wydanie zawiera najświeższe szczegóły tej fantastycznej ekspedycji.

Wyprawa Jelińskiego już dawno zasługiwała na tak pasjonującą i rzetelną książkę! Dzięki autorom po raz pierwszy mamy szansę poznać ze szczegółami tę epicką wędrówkę, która powtórzona nawet w dzisiejszych czasach byłaby olbrzymim przedsięwzięciem.

Jeliński, ze swoją odwagą w stawianiu sobie wyzwań oraz skutecznym i pogodnym pokonywaniu przeciwności losu to wzór i inspiracja do działania.

Patronami książki są m.in. ArchiwumHarcerskie.pl i Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej.

EKSPEDYCJA POLAKA DOOKOŁA ŚWIATA 1926-28 – książka do nabycia!

Komentarze


Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej


Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej to wspólnota przyjaciół –  dzieci, młodzieży i dorosłych, która w oparciu o wartości chrześcijańskie, poprzez przykład własny instruktorek i instruktorów harcerskich, pracę nad sobą, służbę, przygodę oraz inne elementy metody harcerskiej wychowuje człowieka pełnego radości życia, odpowiedzialnego za Polskę i gotowego podjąć wyzwania współczesności. 
Kontakt


Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej
ul. Litewska 11/13, 00-589 Warszawa
tel.: (22) 629-12-39
Napisz do nas

KRS: 0000057720 NIP: 525-15-72-446 REGON: 006218591

VW Bank Direct 52 2130 0004 2001 0189 3635 0001


Napisz do nas


ZHR realizuje działania finansowane ze środków Rządowego Programu Wsparcia Rozwoju Organizacji Harcerskich i Skautowych na lata 2018-2030.


Cresta Social Messenger