Zlot „Tobie Polsko”

Adam Paczyna15 marca 20213min278
Zlot „Tobie Polsko” to największe spotkanie harcerek i harcerzy upamiętniające setną rocznicę III Powstania Śląskiego, w ramach świętowania 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Zlot odbędzie się w dniach 29.04. – 03.05.2021 roku w Bytomiu i Opolu.

Główna ścieżka programowa, na którą składać się będą m. in. gry terenowe, możliwość zwiedzenia najważniejszych obiektów zabytkowych takich jak: Kopalnia Guido, Muzeum Powstań Śląskich, Muzeum Czynu Powstańczego, Muzeum Powstań Śląskich oraz koncert; będzie uzupełniona przez dodatkowo realizowane, odrębne elementy takie jak konferencja poświęcona historii powstań śląskich, nagranie teledysku o zlocie oraz udział w warsztatach (w ofercie zaplanowanych jest  ponad 30). Program zlotu realizowany będzie w dwóch województwach: śląskim i opolskim, między którymi harcerki i harcerze przemieszczać się będą specjalnie dedykowanymi Pociągami Powstańczymi. Dwa miasteczka zlotowe, które będą udostępnione dla lokalnej społeczności podkreślą klimat oraz różnorodność kulturową regionu w jakim odbywa się Zlot.

Na zlot zaproszone są ZZ-ty drużyn harcerskich oraz drużyny wędrownicze, brać instruktorska i gromady zuchowe.

Okręg Górnośląski ZHR czuje się odpowiedzialny za opowiedzenie śląskiej ścieżki do niepodległości Rzeczypospolitej. Całość obchodów, w ramach których realizowany jest Zlot „Tobie Polsko” zamyka się  w programie edukacyno-wychowawczym Tobie Polsko ZHR. Innymi nie mniej ciekawymi elementami programu są m. in. odznaka Tobie Polsko, w ramach której uczestnicy wydarzenia poznają historię Powstań Śląskich oraz będą mieli okazję wczuć się w śląski klimat poprzez obcowanie z etnolektem śląskim, kulturą oraz tradycjami.
Program edukacyjno-wychowawczy Tobie Polsko ZHR zamyka klamrą uroczystości Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej mające za zadanie uczcić 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Po więcej informacji zapraszamy na tobiepolsko.zhr.pl.