Harcerskie spotkanie w Poniatowicach

Jan Garnecki2 marca 20212min84
28 lutego w Poniatowicach niedaleko Oleśnicy spotkali się członkowie różnych organizacji harcerskich i młodzieżowych. Tak Dzień Myśli Braterskiej świętowało najmłodsze środowisko dolnośląskiego ZHR-u. Przeczytajcie, jak zapamiętała to jedna z uczestniczek.

– Jak wiemy, 22 luty to ważna data dla wszystkich skautów i harcerzy. Tego dnia świętujemy urodziny założycieli skautingu – Roberta Baden-Powella i jego żony Olave Baden-Powell. Z tej okazji spotkaliśmy się w Poniatowicach w ostatni dzień lutego w gronie kilku organizacji harcerskich. Odwiedzili nas przedstawiciele Skautów Króla, Royal Rangersów, Związku Harcerstwa Polskiego oraz młodzież z Oleśnickiej Grupy Społecznych Instruktorów Młodzieżowych PCK. Nie zabrakło również naszych przyjaciół z ostrzeszowskiego środowiska Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej – relacjonuje druhna Monika Juszczak z Poniatowic.

Jak dodaje, organizatorzy mają nadzieję, że tegoroczne wydarzenie wpisze się na stałe w kalendarz spotkań harcerskich – Jako drużyna z Poniatowic, pragniemy, począwszy od 2021 roku, zacząć coroczne obchody tego święta.

W programie tegorocznych obchodów znalazły się m.in. harcerska Msza Św. w kościele NMP Królowej Polski w Poniatowicach, gry i zabawy, ognisko z kiełbaskami oraz tradycyjna zupa grochowa. Uczestnicy mieli również okazję wpisać się do pamiątkowej księgi poniatowickiej drużyny.

– Ponieważ główną ideą tego wydarzenia było jedność w imię braterstwa, bardzo ucieszył nas udział innych organizacji harcerskich. Zawsze jesteśmy otwarci na współpracę ze wszystkimi. W końcu „Harcerz w każdym widzi bliźniego, a za brata uważa każdego innego harcerza” – dodaje druhna Monika.