Harcerski Orszak dla Babci i Dziadka

Barbara Sobieska7 stycznia 20217min91
Zbliża się Dzień Babci i Dziadka. Ruszamy z działaniem!
Jako Pogotowie Harcerek i Harcerzy koncentrujemy swoje działanie na wspieraniu seniorów we wciąż trwającej epidemii. Pomoc instytucjonalna działa, więc skupiamy się na obszarach, których nie podejmie prawdopodobnie nikt poza nami. Zbliża się Dzień Babci i Dziadka.
Część naszych seniorów ma swoje wnuki (część ma je w ZHR), ale dużo z nich nie ma kontaktu z najmłodszym pokoleniem, są to osoby samotne, dla których dużą radością jest jakikolwiek sygnał, że ktoś o nich pamięta. Wychodzimy do wszystkich seniorów w Harcerskim Orszaku.
Pomysł jest prosty – z okazji Dni Babci i Dziadka, należy przygotować dla naszych rodzinnych seniorów i tych spoza, z sąsiedztwa czy przebywających w szpitalach, DPSach ślad naszej pamięci i troski o nich.
Akcję kierujemy do gromad i drużyn, ponieważ trwają ferie bez możliwości organizacji zimowisk. Wiele jednostek nie podejmuje działań regularnych i czeka na lepsze możliwości.
Może taki sygnał i możliwość zrobienia czegoś w ramach szerszej społeczność całego ZHR zmobilizuje do pożytecznego działania nasze zuchenki, zuchy, harcerki, harcerzy, wędrowniczki i wędrowników. Jest to też okazja do zdobycia sprawności mimo, jak i do przypomnienia o możliwości zdobywania odznaki Pogotowia Harcerek i Harcerzy. 
Przekazanie powinno odbyć się w zgodzie z reżimem sanitarnym – pośrednio, pod drzwiami, pocztą, zza okna szpitala czy ośrodka pomocy społecznej, filmikiem nakręconym przez drużynę – jest to dla nas ważne ale i oczywiste, że nie będziemy odwiedzać seniorów w bezpośrednim kontakcie.
Zachęcamy do potraktowania Harcerskiego Orszaku jako potencjału aktywności dla drużyn w tym momencie. Wspólnotowość tej akcji osiągniemy dzięki naszym harcerskim mediom – na FB, Instagramie, stronie internetowej. Każda drużyna jeśli chce, może przesłać zdjęcie z „wręczania” lub podarunków na orszak@zhr.pl, zostaną one wykorzystane w promocji i podsumowaniu medialnym Orszaku. 
Orszak ruszył 6.01. – w Trzech Króli, a dociera z końcem ferii i w Dniu Babci i Dziadka. Dziękujemy za wspieranie tej inicjatywy.
Czuwaj!
hm. Bogusia Pasieka-Butkiewicz (inicjatorka akcji)
hm. Katarzyna Bieroń (Komendantka Pogotowia Harcerek i Harcerzy ZHR)

Komentarze


Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej


Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej to wspólnota przyjaciół –  dzieci, młodzieży i dorosłych, która w oparciu o wartości chrześcijańskie, poprzez przykład własny instruktorek i instruktorów harcerskich, pracę nad sobą, służbę, przygodę oraz inne elementy metody harcerskiej wychowuje człowieka pełnego radości życia, odpowiedzialnego za Polskę i gotowego podjąć wyzwania współczesności. 
Kontakt


Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej
ul. Litewska 11/13, 00-589 Warszawa
tel.: (22) 629-12-39
Napisz do nas

KRS: 0000057720 NIP: 525-15-72-446 REGON: 006218591

VW Bank Direct 52 2130 0004 2001 0189 3635 0001


Napisz do nas


ZHR realizuje działania finansowane ze środków Rządowego Programu Wsparcia Rozwoju Organizacji Harcerskich i Skautowych na lata 2018-2030.


Cresta Social Messenger