Anna Malinowska31 października 20205min983
Druhny i Druhowie! Zapraszamy do lektury listu Kapelana Naczelnego ZHR ks. hm. Roberta Mogiełki.

Drużynowi, Instruktorki i Instruktorzy, Duszpasterze!

Czuwaj!

Serdeczne Was pozdrawiam. W atmosferze zadumy i refleksji nad pełną nadziei drogą człowieka do świętości, w aurze polskiej złotej jesieni i przededniu uroczystości Wszystkich Świętych, przetaczają się przez nasze głowy kłęby myśli oraz emocji. Dlatego w tym czasie, ograniczenia naszej harcerskiej aktywności, pojawia się coraz silniejsza potrzeba spotkań, modlitw i rozmów.

Patrząc na naszą historię, wspominając naszych skautowych i harcerskich Ojców, jestem przekonany, iż obecny czas jest dla nas kolejnym wyzwaniem i próbą. Harcerki i harcerze wielokrotnie udowadniali swoją siłę i determinację w pracy nad sobą, pomocy innym i budowaniu wspólnego dobra. Fundamentem naszej siły zawsze był i jest hart ducha, który ma swoje oparcie w wierze i w zaufaniu Bogu i Maryi. Niezależnie od otaczającej nas sytuacji, zagrożeń i ograniczeń, spotkanie z żywym Chrystusem jest nam potrzebne, jak powietrze.

Podstawą tego spotkania jest modlitwa, ta indywidualna i ta we wspólnocie. Jako drużynowi i instruktorzy, wspólnie z kapelanami i duszpasterzami zadbajmy o taką możliwość. To także nasz obowiązek. Ograniczenia liczbowe obecności wiernych na nabożeństwach nieco komplikują sprawę, ale to tylko powinno pobudzać naszą kreatywność. Nie jest dobrym rozwiązaniem uciekanie się natychmiast do formuły „online”, więc zróbmy wszystko, abyśmy nie musieli z niej korzystać. Dzisiaj po wielu miesiącach takiej wirtualnej aktywności, szczególną troskę musimy wykazywać w budowaniu naszych bezpośrednich relacji i więzi. Przestrzeń duszpasterstwa harcerskiego świetnie to wspiera, gromadzi nas ponad podziałami, gdzie stajemy wszyscy równi wobec tajemnicy Zbawienia.

Nic nie jest w stanie zastąpić bezpośredniego spotkania człowieka z człowiekiem, a także naszej wspólnoty z Chrystusem w Eucharystii i sakramencie pojednania. Spróbujmy znaleźć kapłanów, kościoły i kaplice, gdzie zgodnie z zasadami bezpieczeństwa sanitarnego, wszyscy będziemy mogli uczestniczyć w „żywych” nabożeństwach.

Jako środowiska harcerskie organizacyjnie jesteśmy do tego bardzo dobrze przygotowani, jak mało kto. Nabożeństwa dla zuchów, harcerek i harcerzy są naszą codziennością, tak w ciągu roku jak i na obozach. Musimy jedynie pamiętać o obowiązujących przepisach sanitarnych (DDM – Dystans, Dezynfekcja, Maseczki).

Zwróćcie proszę uwagę, że stajemy przed niezwykłą szansą umocnienia naszych wspólnot, wzajemnego wspierania się w nowych i niełatwych sytuacjach, a co najważniejsze, osobistego świadectwa wiary.

 

Modlę się za Was, nasze harcerskie i rodzinne wspólnoty, szczęść Boże!

hm. Robert Mogiełka, Kapelan Naczelny ZHR

 

ZADANIE

  1. Uzgodnijcie z kapłanami możliwość organizacji harcerskich mszy św. (w razie wyraźnej potrzeby dodatkowych, poza zwykłym porządkiem parafialnym, czy zakonnym) i zorganizujcie je w Waszych lokalnych środowiskach.
  2. Rozważcie w razie potrzeby nawet cotygodniowe msze św., aby wszyscy z Waszych środowisk mieli szansę w nich uczestniczyć.
  3. Zadbajcie także o możliwość spowiedzi dla Waszych podopiecznych.
  4. Wykorzystajcie te spotkania do umacniania harcerskiej wspólnoty przyjaciół oraz rozeznajcie, czy są w Waszych środowiskach osoby lub rodziny, które wymagają dodatkowego wsparcia i podejmijcie właściwą służbę.

Komentarze


Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej


Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej to wspólnota przyjaciół –  dzieci, młodzieży i dorosłych, która w oparciu o wartości chrześcijańskie, poprzez przykład własny instruktorek i instruktorów harcerskich, pracę nad sobą, służbę, przygodę oraz inne elementy metody harcerskiej wychowuje człowieka pełnego radości życia, odpowiedzialnego za Polskę i gotowego podjąć wyzwania współczesności. 
Kontakt


Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej
ul. Litewska 11/13, 00-589 Warszawa
tel.: (22) 629-12-39
Napisz do nas

KRS: 0000057720 NIP: 525-15-72-446 REGON: 006218591

VW Bank Direct 52 2130 0004 2001 0189 3635 0001


Napisz do nas


ZHR realizuje działania finansowane ze środków Rządowego Programu Wsparcia Rozwoju Organizacji Harcerskich i Skautowych na lata 2018-2030.


Cresta Social Messenger