Dolnośląski Hufiec Harcerzy „Gniazdo” rozpoczyna rok harcerski!

Jan Garnecki22 września 20202min170
Już od 23 lat harcerze z Chojnowa, Jaczowa, Jeleniej Góry, Strzegomia, Świebodzic i Wałbrzycha rozpoczynają harcerski rok pracy od zlotu hufca w Rogoźnicy niedaleko dawnego obozu KL Gross-Rosen. Tym razem wyglądało to nieco inaczej. Przeczytajcie relację komendanta wydarzenia.

Początek września to dla większości harcerskiej Polski powrót do regularnych zbiórek, intensywne akcje naborowe oraz kończenie planów pracy. Dla nas, harcerzy 1. Dolnośląskiego Hufca Harcerzy „Gniazdo” im. bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego wrzesień wiąże się z jeszcze jednym ważnym wydarzeniem – Zlotem Hufca w Gross-Rosen. Już po raz dwudziesty trzeci spotkaliśmy się na początku września, by rywalizować o miano drużyny sztandarowej hufca oraz wspólnie z zaprzyjaźnionymi jednostkami uczcić kolejną rocznicę wybuchu II Wojny Światowej.

W tym roku wyglądało to nieco inaczej, niż zwykle. Ze względu na obostrzenia epidemiczne musieliśmy zmienić stałe, od początku istnienia zlotu, miejsce naszego obozowiska. Po raz pierwszy też, nie odbyły się szeroko zakrojone medialnie i organizacyjnie niedzielne uroczystości, a słowa Apelu Poległych zostały odczytane wśród niespełna setki zgromadzonych harcerek i harcerzy. Mimo to, a może właśnie dlatego, byłem pewien, że słowa „Odeszli na wieczną wartę”, które wybrzmiały przy mauzoleum ofiar obozu KL Gross-Rosen na koniec naszego spotkania, pozostaną w naszych sercach na dłużej.

Relacja: pwd. Piotr Lizak | Zdjęcia: pwd. Marta Sadkiewicz

Komentarze


Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej


Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej to wspólnota przyjaciół –  dzieci, młodzieży i dorosłych, która w oparciu o wartości chrześcijańskie, poprzez przykład własny instruktorek i instruktorów harcerskich, pracę nad sobą, służbę, przygodę oraz inne elementy metody harcerskiej wychowuje człowieka pełnego radości życia, odpowiedzialnego za Polskę i gotowego podjąć wyzwania współczesności. 
Kontakt


Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej
ul. Litewska 11/13, 00-589 Warszawa
tel.: (22) 629-12-39
Napisz do nas

KRS: 0000057720 NIP: 525-15-72-446 REGON: 006218591

VW Bank Direct 52 2130 0004 2001 0189 3635 0001


Napisz do nas


ZHR realizuje działania finansowane ze środków Rządowego Programu Wsparcia Rozwoju Organizacji Harcerskich i Skautowych na lata 2018-2030.


Cresta Social Messenger