Dolnośląski Hufiec Harcerzy „Gniazdo” rozpoczyna rok harcerski!

Jan Garnecki22 września 20202min170
Już od 23 lat harcerze z Chojnowa, Jaczowa, Jeleniej Góry, Strzegomia, Świebodzic i Wałbrzycha rozpoczynają harcerski rok pracy od zlotu hufca w Rogoźnicy niedaleko dawnego obozu KL Gross-Rosen. Tym razem wyglądało to nieco inaczej. Przeczytajcie relację komendanta wydarzenia.

Początek września to dla większości harcerskiej Polski powrót do regularnych zbiórek, intensywne akcje naborowe oraz kończenie planów pracy. Dla nas, harcerzy 1. Dolnośląskiego Hufca Harcerzy „Gniazdo” im. bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego wrzesień wiąże się z jeszcze jednym ważnym wydarzeniem – Zlotem Hufca w Gross-Rosen. Już po raz dwudziesty trzeci spotkaliśmy się na początku września, by rywalizować o miano drużyny sztandarowej hufca oraz wspólnie z zaprzyjaźnionymi jednostkami uczcić kolejną rocznicę wybuchu II Wojny Światowej.

W tym roku wyglądało to nieco inaczej, niż zwykle. Ze względu na obostrzenia epidemiczne musieliśmy zmienić stałe, od początku istnienia zlotu, miejsce naszego obozowiska. Po raz pierwszy też, nie odbyły się szeroko zakrojone medialnie i organizacyjnie niedzielne uroczystości, a słowa Apelu Poległych zostały odczytane wśród niespełna setki zgromadzonych harcerek i harcerzy. Mimo to, a może właśnie dlatego, byłem pewien, że słowa „Odeszli na wieczną wartę”, które wybrzmiały przy mauzoleum ofiar obozu KL Gross-Rosen na koniec naszego spotkania, pozostaną w naszych sercach na dłużej.

Relacja: pwd. Piotr Lizak | Zdjęcia: pwd. Marta Sadkiewicz