Oddali hołd rodzinie zamordowanej za ukrywanie Żydów

Adam Paczyna18 września 20203min99
Harcerze i Harcerki Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej uhonorowali Mariannę, Władysława i Stasię Banaszków, którzy zostali zamordowani za pomaganie Żydom w czasie okupacji niemieckiej.

Dzięki inicjatywie Instytutu Pileckiego odsłonięto we wtorek 15 sierpnia w Markach tablicę upamiętniającą zarówno to wydarzenie, jak i samą rodzinę Banaszków. W uroczystym odsłonięciu wzięli udział bliscy, społeczność lokalna Marek i zaproszeni goście. O odpowiednią oprawę uroczystości zadbał 62 Szczep Harcerski „Gaudium” im. Króla Bolesława Chrobrego wystawiając wartę honorową oraz dh. Ada Stodulska i dh Kalina Nowaczek zapewniając muzyczne tło całości.

Dyrektor Instytutu Pileckiego Wojciech Kozłowski przypomniał, że tablica powstała w ramach projektu „Zawołani po imieniu” i przedstawił różnice między tym uhonorowaniem a odznaczeniem nadawanych przez izraelski instytut Yad Vashen: – Liczba Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Dyrektor wskazał, że  „Zawołani po imieniu” są projektem skoncentrowanym na ofiarach czy też na Polakach, którzy zostali zamordowani za pomoc Żydom.Nazwa projektu „Zawołani po imieniu” nawiązuje do wiersza Zbigniewa Herberta „Pan Cogito o potrzebie ścisłości”, wzywającego do precyzyjnego policzenia ofiar „walki z władzą nieludzką”. Instytut Pileckiego rozpoczął projekt 24 marca 2019 roku w Sadownem – w Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.

Projekt poświęcony jest tym, którzy oddali życie za pomoc żydowskim sąsiadom. Zadaniem naukowców jest przeczesywanie archiwów, aby odnaleźć zapomniane historie i przywrócić je lokalnym społecznościom. Bohaterów upamiętniają zaś kamieniami z tablicami w miejscach zdarzeń.

Komentarze


Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej


Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej to wspólnota przyjaciół –  dzieci, młodzieży i dorosłych, która w oparciu o wartości chrześcijańskie, poprzez przykład własny instruktorek i instruktorów harcerskich, pracę nad sobą, służbę, przygodę oraz inne elementy metody harcerskiej wychowuje człowieka pełnego radości życia, odpowiedzialnego za Polskę i gotowego podjąć wyzwania współczesności. 
Kontakt


Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej
ul. Litewska 11/13, 00-589 Warszawa
tel.: (22) 629-12-39
Napisz do nas

KRS: 0000057720 NIP: 525-15-72-446 REGON: 006218591

VW Bank Direct 52 2130 0004 2001 0189 3635 0001


Napisz do nas


ZHR realizuje działania finansowane ze środków Rządowego Programu Wsparcia Rozwoju Organizacji Harcerskich i Skautowych na lata 2018-2030.


Cresta Social Messenger