Z wielkim smutkiem informujemy, że w dniu 29.08.20 po trudnej walce z chorobą odszedł na wieczną wartę pwd. Maciej Hagowski HR. Decyzją Zarządu Obwodu Tatrzańskiego ZHR, ustanowiono trzymiesięczną żałobę dla harcerek i harcerzy Obwodu Tatrzańskiego ZHR.

Mając w pamięci setki przygód, wspólnych akcji, obozów, biwaków, turniejów i wspólną służbę trudno ująć w kilku słowach jak ważną i wyjątkową osobą dla środowiska harcerskiego na Podhalu był Maciek.
Dokładnie pamiętam 14-letniego Maćka i jego pierwszą zbiórkę i sposób w jaki odnalazł się w nowym środowisku. Pomimo strachu, różnych obaw, był pełen zaangażowania i chęci do działania. Jako drużynowy czułem, że jeżeli nie popełnię błędu i Maciek się nie zrazi, będzie dobrym harcerzem. Maciek, szybko otrzymał w drużynie ksywkę „Hagrid” ze względu nie tylko na jego posturę podobną do książkowego bohatera, ale głównie przez jego pozytywne usposobienie, tak lubiane przez wszystkich fanów Harrego Pottera. Hagi okazał się osobą pełną empatii i zrozumienia. Nigdy nie odmawiał pomocy. Był zawsze opanowany i nawet w kryzysowych momentach wiedział co należy zrobić. Może właśnie dlatego tak naturalnie pojawiła się u niego fascynacja tzw. „samarytanką” (jedną z technik harcerskich uczącą pierwszej pomocy). Miałem wielkie szczęście współpracować w drużynie z dwoma przybocznymi, w tym Hagim (który awansował na tą funkcję w bardzo szybki i w naturalny sposób) lubujących się w zgłębianiu wszelkich technik związanych z ratownictwem. Wiedziałem, że gdy cokolwiek się stanie komuś w drużynie, zawsze będę mógł na nich liczyć. Zresztą liczyć mogłem na pełne wsparcie, nie tylko w tym zakresie, ale praktycznie w każdym.
Maciek był jednym z filarów drużyny, jej dobrym i pozytywnym duchem i to również dzięki niemu udało się nam jako drużynie zajść bardzo daleko i stworzyć tak zgrany zespół. Lata harcerskiej działalności leciały, a Hagrid nie zwalniał tempa, ciągle się rozwijał i podejmował kolejne wyzwania. Gdy został instruktorem ZHR, przejął drużynę i prowadził ją mimo wielu innych życiowych obowiązków. Maciek z tego okresu to Wódz będący zarazem charyzmatycznym Ojcem, który umie porwać chłopaków swoimi pomysłami i planami, jak i opiekuńcza Matka – gdy trzeba: pocieszy, zaopiekuje się i pomoże. W późniejszym okresie angażował się w życie Hufca, gdzie pełnił funkcję Sekretarza Kapituły HO. Tutaj wyjątkowo uwidoczniła się jego skrupulatność i solidność. Nigdy nie zostawiał niczego na później, a wszystko co robił było zrobione po harcersku, czyli porządnie. I nawet gdy już nie był w stanie w sposób ciągły angażować się w działalność harcerską, o harcerstwie nigdy nie zapominał. Z pełnym zaangażowaniem służył pomocą podczas organizacji i przeprowadzania kursów, biwaków i obozów. Każdy harcerz, czy ten młodszy, czy starszy poznał Hagrida, naszego „Piguła” z ostatniego obozu jako osobę, do której można było zwrócić się z każdym problemem, nie tylko medycznym. Był ratownikiem medycznym i poradnią psychologiczną w jednym.
I właśnie te cechy towarzyszyły mu przez wszystkie lata już dorosłego życia. Gdziekolwiek się pojawił, jakiekolwiek kolejne wyzwanie podejmował, gdziekolwiek się angażował, tam zawsze zaskarbiał sobie wielką sympatię napotkanych ludzi. Miał przepełnione miłością do bliźniego serce, którym bez wahania dzielił się z każdym.
Ten młody, niepozorny chłopak ze Zwijaczy, którego poznałem w 2008 roku pierwszy raz na zbiórce drużyny…jak mogłem Cię wtedy tak nie docenić, myśląc, że będziesz TYLKO dobrym harcerzem…

Maćku, „Hagi”. Czuwaj!

PS
Zdjęcie z naszej ostatniej wspólnej harcerskiej przygody, tuż przed wyjazdem Maćka na Antarktydę.

Przewodniczący Obwodu Tatrzańskiego ZHR
phm. Wisz Orłowski HR