Trochę lżejsza rzeka

Barbara Sobieska30 czerwca 20205min134
W sobotę 27 czerwca odbyła się kolejna edycja „Letniego Sprzątania Noteci”. Akcję zorganizował Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej, a miejscem zbiórki była jego przystań kajakowo-żeglarska przy ul. Poznańskiej w Inowrocławiu. Patronat nad akcją przyjęło PGW Wody Polskie. Partnerem tego przedsięwzięcia była Gmina Inowrocław.

„Starajcie się zostawić ten świat choć trochę lepszym, niż go zastaliście”
– Robert Baden Powell – twórca skautingu.
Cytat naszego założyciela przełożyliśmy na bezpośrednie działanie ekologiczne, najlepiej odzwierciedla on nasze podejście i zaangażowanie w Letnie Sprzątanie Noteci 2020. Grupa ponad 80 osób uczestnicząca w tegorocznej akcji zebrała 26 worków
śmieci z brzegów i nurtu Noteci. Wśród uczestników byli mieszkańcy Inowrocławia i okolicznych wsi, zuchenki, zuchy, harcerki i harcerze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, członkowie Koła Przyjaciół Harcerstwa, pracownicy przystani, pracownicy Państwowego Gospodarstwa Wodnego „Wody Polskie” wraz z rodzinami. W sobotę, kilka minut po godzinie 10.00, uzbrojenie w rękawiczki, worki, bosaki, grabie i łopaty rozpoczęliśmy oczyszczanie Noteci z nieczystości. Cztery ekipy sprzątały brzegi rzeki, trzy patrole kajakowe zbierały pływające śmieci, a jedna grupa specjalna na pontonie wyciągała magnesami neodymowymi złom z dna. Niestety i tym razem zebraliśmy dużo nieczystości, choć nieco mniej, niż na jesieni zeszłego roku! Czy to dobry prognostyk? Zobaczymy w przyszłym roku! Po ciężkiej, choć bardzo szlachetnej, pracy zaprosiliśmy uczestników na ciepłą herbatę i ciastka oraz pyszną zupę i kiełbaski podpiekane na ognisku. W tym biesiadnym klimacie czas umilał nam również przyjaciel przystani Irek Gregowski śpiewając i grając na gitarze stare szlagiery piosenek turystycznych, harcerskich i poezji śpiewanej. Na zakończenie akcji wszyscy otrzymali niespodzianki przygotowane przez Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie”, Urząd Gminy Inowrocław i Miasto Inowrocław.

Serdeczne podziękowania składam za pomoc:
– PGW „Wody Polskie” – za patronat, za przyczepę do przewozu śmieci, gadżety, książeczki o ochronie środowiska, pamiątki dla uczestników, osobową pomoc pracowników i ich rodzin oraz wsparcie organizacyjne dla Pani Edyty Rynkiewicz – rzecznika prasowego Regionalnego Zarządu PGW „Wody Polskie”
– Zarządowi Osiedla Mątwy – za pomoc organizacyjną, słodki poczęstunek i osobiste zaangażowanie Pani przewodniczącej Zarządu Agacie Kuczyńskiej
– Kunke Poligrafia – za wydruki materiałów promocyjnych, gadżety, materiały poligraficzne
– 7 Inowrocławskiej Drużynie Harcerek „Halis” im. Bogusławy Zagórskiej ZHR – za pomoc w organizacji i uczestnictwo
– 5 Inowrocławskiej Drużynie Harcerzy Z HR – za uczestnictwo
– 1 Inowrocławskiej Gromadzie Zuchenek „Strażniczki Solnej Krainy” ZHR – za uczestnictwo
– Febrilis – Sztuka Drewna, Waldemarowi Chruścielowi, Adamowi Sroczyńskiemu, Włodzimierzowi Kozłowskiemu – za pomoc i użyczenie profesjonalnego sprzętu
– Urzędowi Gminy Inowrocław – za otrzymane gadżety, smycze, kubeczki, bosaki, worki, rękawiczki i ciepły poczęstunek przygotowany przez Centrum Integracji Społecznej w Łojewie
– Starostwu Inowrocławskiemu – za otrzymane magnesy neodymowe i rękawiczki
– Urzędowi Miasta Inowrocław – za magnesy o segregacji śmieci, worki i wypożyczenie grabi i łopat na akcję
– Dominikowi Chmielowi – za zabezpieczenie medyczne
– PGKiM Inowrocław – za wywóz zebranych nieczystości
– … i dla wszystkich, którzy bezinteresownie pomagali w Letnim Sprzątaniu Noteci.

Do zobaczenia na Wiosennym Sprzątaniu Noteci 2021!

Ahoj!
phm. Piotr Bandurski