Kochamy, pamiętamy, dziękujemy!

Barbara Sobieska18 maja 20206min82
18. maja świętujemy 100. rocznicę Urodzin Jana Pawła II.

Papież Polak jest niezwykle ważną postacią dla Ruchu Harcerskiego. Wielokrotnie mieliśmy szansę pełnić służbę podczas Pielgrzymek do Polski. We wrześniu 1984 podczas pielgrzymki do Rzymu w Castel Gandolfo odbyło się harcerskie ognisko z udziałem papieża Jana Pawła II, gdzie większość uczestników miała szansę na osobiste spotkanie z Janem Pawłem II.

Dzisiaj szczególnie wspominamy harcerskie spotkania ze Świętym Janem Pawłem II. Większość z nich nieodłącznie związana była z Białą Służbą. Zobaczcie zbiory jakie znajdują się w zasobach ArchiwumHarcerskie.pl.

W 1983 r podczas II pielgrzymki Jana Pawła II do Polski, niezależny Ruch Harcerstwa Rzeczypospolitej zorganizował po raz pierwszy tysiące harcerskich patroli sanitarnych, porządkowych i opiekuńczych do pełnienia służby we wszystkich miejscach papieskiej pielgrzymki.

Działaniu temu, ujętemu w regulamin specjalnej sprawności, nadano nazwę „Biała Służba”. Od tego czasu tysiące harcerek i harcerzy zdobywały odznakę maltańskiego krzyża. To działanie zauważył sam Ojciec Święty, który począwszy od 1984 r. wielokrotnie zapraszał harcerzy do siebie na różne oficjalne i prywatne audiencje, także ogniska. We wszystkich tych spotkaniach i pielgrzymkach uczestniczyła ekipa niezależnej Harcerskiej Agencji Filmowej z Krakowa. Dzięki pracy jej operatorów w okresie 1979-2005 udało się zapisać na taśmie filmowej i magnetycznej najważniejsze wydarzenia z tego zakresu.

Film dokumentalny Biała Służba RHR 1983-1987 cz.1 realizacja: Krzysztof Krzyżanowski,
współpraca: Monika Skwirtniańska, Artur Uczkiewicz

Harcerze pełnili służbę podczas sześciu Papieskich Pielgrzymek.Tradycja Białych Służb czyli służba porządkowa, informacyjna i medyczna podczas podróży apostolskich Jana Pawła II rozpoczęła się w 1983 roku. Nie zabrakło nas również podczas pielgrzymek następców Papieża Polaka oraz w ważnych chwilach takich jak beatyfikacja i kanonizacja Jana Pawła II.