Harcerska Msza Święta Online

03.05.2020 godzina 10:00
Piotr Malewski1 maja 20207min493
Zapraszamy w niedzielę na godzinę 10:00

Tęsknimy za zwykłą codziennością …

Wiosna przyszła i nadzieja wraca.

Chociaż zobowiązani jesteśmy do tzw. „dystansu społecznego”, to widać pierwsze jaskółki powrotu do normalności, nazywanej „nową normalnością”. Bez względu na to jak tę sytuację nazwiemy, jedno jest pewne, bardzo tęsknimy za harcerską wspólnotą, która daje siłę do działania. Zróbmy ten symboliczny krok i spotkajmy się na najbliższej HarcMszy online sprawowanej w przestrzeni, która przed pandemią była miejscem niedzielnych spotkań harcerek i harcerzy z Pomorza na wspólnej Eucharystii.

Zapraszam zatem na godz. 10.00 do dolnego kościoła Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa. Niech chociaż miejsce przesiąknięte harcerską modlitwą pozwoli poczuć normalność – harcerską normalność.

Do zobaczenia. Czuj Duch!

hm. Robert Mogiełka

Kapelan Naczelny ZHR

Harcerska Msza Święta 03.05.2020

Godzina: 10:00

Link do transmisji: https://youtu.be/K5vT-KXeJV0

Tekst pieśni: śpiewnik_msza_3.05.20

,,Czuwam – to znaczy: dostrzegam drugiego. Nie zamykam się w sobie, w ciasnym podwórku własnych interesów czy też nawet własnych osądów. Czuwam – to znaczy: miłość bliźniego – to znaczy: podstawowa międzyludzka solidarność”. JPII Częstochowa 18.06.1983

Czas czuwania i solidarności. Każdy z nas jest wezwany do czynienia miłosierdzia. Można je czynić na wiele sposobów: czynną akcją, dobrym słowem, modlitwą…

Obecna sytuacja związana z pandemią mobilizuje nas do szukania nowych sposobów podejmowania tych wyzwań. Dlatego zapraszamy na harcerską Mszę św. on-line.

W duchu harcerskiej wspólnoty chcemy podjąć modlitwę za chorych i cierpiących, zakażonych koronawirusem, za lekarzy i personel medyczny, za wszystkich którzy pomagają chorym, za wszystkich zaangażowanych w walkę z pandemią. Za nas samych, abyśmy nie mieli w sobie strachu, ale w duchu odpowiedzialności znajdowali światło Ducha Świętego do odpowiedzialnych działań na rzecz pomocy bliźnim. Szczególnie chcemy prosić o mądre decyzje dla Sztabu Pogotowia Harcerek i Harcerzy ZHR, abyśmy nie narażając siebie mogli pomóc innym: słabszym, samotnym, cierpiącym,
zagubionym. Prosić też będziemy o zakończenie pandemii na świecie.

Podejmując wspólną modlitwę pamiętajmy, że nie jest to ,,oglądanie Mszy” lecz ,,aktywne uczestniczenie” poprzez Internet. Zadbajmy więc o to, aby nasze domy stały się ,,domowymi kościołami”. Przygotujmy się do tego wydarzenia, do tej wspólnotowej modlitwy poprzez stworzenie odpowiedniego nastroju. Możemy np. zapalić świecę na stole, postawić święty obrazek z wizerunkiem Chrystusa, a może z wizerunkiem naszego świętego patrona – bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego. Na znak współudziału w szczególnej, wyjątkowej wspólnocie harcerskiej, załóż mundur harcerski. Nie ważne, że nikt tego nie będzie widział, ale będzie to duchowy znak Komunii z harcerską wspólnotą. Cisza wokół, to także bardzo ważne, niech ten czas będzie wyłącznie w modlitwie z innymi, nie daj się rozproszyć przez dźwięki, które nie należą do świętej liturgii. Pamiętaj, że we wspólnej modlitwie, mimo, że jesteśmy fizycznie daleko od siebie łączymy się z Ofiarą Jezusa Chrystusa i ze wspólnotą Kościoła, a ta Ofiara przekracza wszelki wymiar i łączy to co na ziemi z tym co w niebie.

Gdy przyjdzie czas Komunii św., wzbudź w sobie pragnienie jej przyjęcia. I choć fizycznie nie możesz jej przyjąć, to szczere pragnienie zbliża nas do tej niezwykłej Tajemnicy.

Pewnie zadajesz sobie pytanie jaką postawę przyjmować, czy siedzieć, czy wstawać, czy klękać? I chociaż nie jest to bezpośrednie uczestnictwo w liturgii, to pozwól, aby Duch Boży poprowadził Cię przez ten święty czas. Nie bój się, bądź otwarty na wszelkie Jego podmuchy. Gesty, postawy pomagają przeżyć Liturgię.

Zachęcam także do przeczytania artykułu ks. Andrzeja Draguły
http://wiez.com.pl/2020/03/14/chodzi-o-modlitwe-a-nie-ogladanie-instrukcja-obslugi-transmisji-mszy-swietej/?fbclid=IwAR3Hap_QqnCbGZ7Uog6yip7mrrBhXJ25X_mtf22ZbFEeRocvXAh7ZVTeyNM

Czuwaj!
hm. Robert Mogiełka

Komentarze


Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej


Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej to wspólnota przyjaciół –  dzieci, młodzieży i dorosłych, która w oparciu o wartości chrześcijańskie, poprzez przykład własny instruktorek i instruktorów harcerskich, pracę nad sobą, służbę, przygodę oraz inne elementy metody harcerskiej wychowuje człowieka pełnego radości życia, odpowiedzialnego za Polskę i gotowego podjąć wyzwania współczesności. 
Kontakt


Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej
ul. Litewska 11/13, 00-589 Warszawa
tel.: (22) 629-12-39
Napisz do nas

KRS: 0000057720 NIP: 525-15-72-446 REGON: 006218591

VW Bank Direct 52 2130 0004 2001 0189 3635 0001


Napisz do nas


ZHR realizuje działania finansowane ze środków Rządowego Programu Wsparcia Rozwoju Organizacji Harcerskich i Skautowych na lata 2018-2030.


Cresta Social Messenger