Anna Malinowska11 kwietnia 20204min239
Wszyscy przeżywamy szczególny czas w historii dziejów ludzkości i Kościoła. Coś co jeszcze miesiąc temu wydawało się tak odległe, obce, dzisiaj dotyka nas z wielką siłą swojego brutalnego realizmu. To dzieje się teraz, tutaj i dotyka każdego z wielką mocą...

Każde pokolenie przeżywa odmienne doświadczenia. Każdemu pokoleniu zadany jest czas, w którym musi stawić czoło wyzwaniom dnia codziennego i jutra.

Wydawało się nam, że to, czego doświadczaliśmy przedwczoraj i wczoraj, oczekiwania na przedwiośnie i wiosnę, na zbliżające się biwaki i obozy – jest czymś naturalnym, oczywistym, stałym i niezmiennym.

Wydawało się nam, że to my jesteśmy panami swego czasu, że musimy wraz z innymi gonić za nim, bo biegł niezwykle szybko.
Nagle przyszło doświadczenie, którego większość z nas nie przeżywała, nie zaznała, nie zetknęła się z nim.

Nagle musieliśmy zmienić tryb życia i nasze przyzwyczajenia, skorygować nasze plany i harmonogramy. Nagle musieliśmy zwolnić; popatrzeć na całe otoczenie, na naszych najbliższych – rodziny, przyjaciół, sąsiadów, wszystkich ludzi, cały świat – zupełnie inaczej.

Doświadczamy trudu izolacji, braku ruchu, monotonii, niektórzy z nas doświadczają choroby, cierpienia i śmierci.
Wszystko to jakże odmienne jest od tego – jak i – czym żyliśmy dotychczas.

To doświadczenie uczy nas pokory wobec świata, w którym żyjemy.

To doświadczenie stawia przed nami nowe wyzwania, którym – jako harcerki i harcerze – staramy się sprostać.

To doświadczenie powinno nas uwrażliwić na ulotność każdej chwili, i nie tracić jej.

To doświadczenie powinno nas nauczyć miłości do ludzi – „bo tak szybko odchodzą”.

Ale to doświadczenie powinno nas przede wszystkim nauczyć szacunku wobec wszystkich ludzi, którzy pełnią służbę, dzięki którym zapewnione jest funkcjonowanie społeczeństwa, w tym przede wszystkim dla personelu medycznego i pomocniczego walczącego z epidemią, w tym wielu naszych sióstr i braci harcerzy, którzy także włączyli do pomocy.

To doświadczenie – mamy taką nadzieję – nauczy nas także Wiary w siłę ożywiającego nas Bożego Ducha, Wiary w Opatrzność, która działa poprzez ludzi – dobrych i mądrych – tych pełniących służbę oraz pracujących nad wynalezieniem nowych leków i szczepionek.

Wielkanoc – w której Chrystus Zmartwychwstał – niech nasyci nas Wiarą, że razem pokonamy ten trudny czas i każdy z nas będzie wewnętrznie bogatszy o przeżyte w tym trudnym czasie doświadczenia, będzie mądrzejszy i lepszy – zgodnie z dewizą Krzyża Harcerskiego – Per aspera ad astra.