Harcerska miłość w czasie zarazy

Choć cały świat, walcząc z epidemią, zdążył przewartościować już niemal wszystko, to jedna rzecz nie zmienia się nigdy - nasze uczucia…
Poznajcie historię Nikoli i Patryka, dwoje instruktorów z Koszalina, którzy bojąc się, że epidemia nie pozwoli im połączyć się świętym węzłem małżeńskim, postanowili przyspieszyć kwietniową datę swojego ślubu i podjęli decyzję, by w ciągu kilku godzin stanąć na ślubnym kobiercu, a to wszystko 24 marca, na dzień przed wprowadzeniem w życie nowych ograniczeń, dotyczących stanu epidemii.
Dla naszej Pary Młodej wszystkie weselne konwenanse straciły zupełnie na znaczeniu, dla nich najważniejsze było to, by przed Chrystusem wyznać sobie miłość, wierność i uczciwość małżeńską. Sala, goście, orkiestra, prezenty, życzenia, zabawa do samego rana, wszystko to, co było zaplanowane na 18 kwietnia, musiało pozostać w cieniu i czekać na lepsze, bezpieczniejsze dni, a dla nich samych, tego dnia, liczyło się tylko to, co w tych chwilach powinno być najważniejsze – oni sami i ich przysięga.
Choć cały dzień się wahali, to jednak gdy zrozumieli, że termin ślubu mógłby się oddalić o wiele miesięcy, podjęli ostateczną decyzję. Sęk w tym, że było to o godzinie 22:00 i trzeba było zdążyć przed północą… I pomimo tego, że niektórzy spośród gości kładli się już spać lub stali właśnie pod prysznicem, to dzięki iście harcerskiej mobilizacji Młodych, kapelana, ich rodziny i świadków (również instruktorów), wszystko udało się przygotować i o godzinie 23:00 zaczęliśmy Mszę Świętą.
Choć w ławkach mogli zasiąść tylko najbliżsi z najbliższych i nie wszystkie garnitury były zapięte na ostatni guzik, to jak mówią sami Młodzi, najważniejsze jest to, by być zawsze gotowymi… choć technicznie ich przygotowania trwały 60 minut, to duchowo do tego momentu byli gotowi już od dawna. Miłość Nikoli i Patryka to typowo harcerska miłość, są razem od wielu lat, odkąd jeszcze byli zastępowymi. Choć samo „wykonanie” ślubu było pomysłem co najmniej szalonym, to Patryk widział w tym rękę Pana Boga, który gdy powołuje swoich uczniów nie daje im dużo czasu do namysłu i oczekuje od nich bycia gotowymi od razu. Dzięki swojemu długiemu narzeczeństwu Młodzi byli gotowi, o czym świadczy to, że bardzo wyraźnie zdawali sobie sprawę z tego, że Sakrament, jego sens a nie wszystkie dodatki i upiększenia, był dla nich najważniejszy.
A nasze harcerskie „czuwaj!” nabrało dla nich nowego znaczenia 🙂