Wspomnienie bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego

Anna Malinowska24 lutego 20205min0
23 lutego obchodzimy liturgiczne wspomnienie bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego. Z tej okazji w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie spotkali się druhny i druhowie ZHR, ZHP, ZHP działającego poza Granicami Kraju oraz Skauci Europy.

23 lutego obchodzimy liturgiczne wspomnienie bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego. Z tej okazji w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie spotkali się druhny i druhowie ze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, Związku Harcerstwa Polskiego, Związku Harcerstwa Polskiego poza Granicami Kraju oraz Skauci Europy.

Wydarzenie rozpoczęła Msza Święta. Na ołtarzu umieszczone zostały relikwie Patrona harcerzy.

W homilii bp Guzdek, przypomniał, wydarzenia z życia bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego „które były źródłem zdumienia i zachwytu wielu ludzi”. Przywołał kilka faktów z życia dh. Wicka, m.in. to, że nie skorzystał z możliwości ucieczki i nie uniknął osadzenia w obozie koncentracyjnym, a także to, że zgłosił się do posługi wśród chorych na tyfus, co ostatecznie doprowadziło do jego śmierci.

Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Harcerzy podkreślił, że dla każdego przychodzi czas próby. – Dziękuję Bogu za wasze zaangażowanie w ruch, który ma najlepsze metody wychowania świętych i bohaterów. Dziękuję za wasze świadectwo wierności Bogu i człowiekowi. Jednocześnie proszę Was, abyście byli powodem zdumienia wielu, na wzór błogosławionego druha Wicka – zachęcał.

Eucharystię koncelebrował między innymi Kapelan Naczelny ZHR ks. hm. Robert Mogiełka. Liturgię Eucharystii zakończyło wspólne odśpiewanie „Modlitwy Harcerskiej”.

Po Mszy św. w sali konferencyjnej Ordynariatu Polowego odbyło się świeczysko oraz otwarcie wystawy upamiętniającej setną rocznicę urodzin Karola Wojtyły.

fot. Andrzej Haber/ZHR