Wicek #20200223 − dodaj do kontaktów

Anna Malinowska24 lutego 202012min16
22-23 lutego 2020 r. w Inowrocławiu odbyły się uroczystości wprowadzenia relikwii naszego patrona bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego do Bazyliki Imienia Najświętszej Maryi Panny.

Akcji nadana została nazwa nawiązująca do polecenia z telefonu komórkowego: „Wicek #20200223 − dodaj do kontaktów”.

Jak to się stało, że relikwie bł. ks. Wicka znalazły się w Inowrocławiu? Otóż jednym z obozowych przyjaciół bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego był ks. Dobromir Ziarniak, w latach 1968-1981 proboszcz inowrocławskiej parafii farnej św. Mikołaja. On to dla swojej prywatnej czci, krótko po wyzwoleniu obozu w Dachau umieścił fragment pozyskanej wcześniej kosteczki palca naszego patrona w srebrnym relikwiarzu. Pamiątkę tę zabierał ze sobą do kolejnych miast swojej kapłańskiej posługi. Od śmierci ks. Ziarniaka w 1985 r. relikwiarz przechowywany był cały czas w kościele św. Mikołaja.

Inicjatywę wskrzeszenia kultu bł. ks. Stefana Wincentego powzięło inowrocławskie środowisko ZHR. Idealnym do tego miejscem okazała się Bazylika Imienia NMP. W niej bowiem harcerki i harcerze gromadzą się na modlitwie pod krzyżem harcerskim uroczyście wprowadzonym do tej prastarej świątyni w zeszłym roku.

Uroczystemu wprowadzeniu relikwii towarzyszyły następujące wydarzenia:

  • 22 lutego o godz. 17.00 w Instytucie Prymasa Józefa Glempa (pl. Klasztorny 2) w Inowrocławiu odbyło się „Spotkanie z bł. Wickiem” – wykład dra Roberta Zadury – badacza i popularyzatora tej postaci i relacja członków rodziny – państwa Jolanty i Zygmunta Jaczkowskich. Spotkaniu towarzyszyła wystawa poświęcona bł. Stefanowi Wincentemu.

  • tego samego dnia o 19.00 w Bazylice Mniejszej Imienia NMP w Inowrocławiu rozpoczęło się harcerskie czuwanie modlitewne przy relikwiach błogosławionego z oprawą muzyczną zespołu „Nowa Pieśń”.

  • 23 lutego o godz. 12.30 odbyły się główne uroczystości – wprowadzenie relikwii bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego do Bazyliki Imienia NMP podczas mszy św. pod przewodnictwem Jego Eminencji Księdza Arcybiskupa Wojciecha Polaka Prymasa Polski. Po Eucharystii Ksiądz Prymas odwiedził Przystań Kajakowo-Żeglarską – miejsce harcerskich działań inowrocławskiego środowiska ZHR.


Previous
Next

Akcja „Wicek 20200223 – dodaj do kontaktów” miała nie tylko wymiar duchowy i wychowawczy, ale także historyczny. Oprócz stworzenia w Inowrocławiu miejsca kultu bł. ks. Wicka stworzone zostało miejsce pamięci o męczennikach systemów nazistowskiego i komunistycznego. W inowrocławskiej bazylice otoczone czcią są już bowiem relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Nowy relikwiarz, w którym umieszczony jest relikwiarz historyczny wykonał artysta plastyk Andrzej Prokopiuk.

Jednocześnie z tymi wydarzeniami w Inowrocławiu odbył się biwak harcerek i harcerzy. Organizatorzy przygotowali także jednodniówkę okolicznościową. A wcześniej, bo na początku stycznia br. harcerze z 5 Inowrocławskiej Drużyny Harcerzy „Grot” im. gen. Stanisława Skalskiego odbyli wyprawę do byłego obozu koncentracyjnego w Dachau, z którego przywieźli ziemię umieszczoną następnie w nowym relikwiarzu.

Relacja: hm Paulina Kozłowska

 

Komentarze


Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej


Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej to wspólnota przyjaciół –  dzieci, młodzieży i dorosłych, która w oparciu o wartości chrześcijańskie, poprzez przykład własny instruktorek i instruktorów harcerskich, pracę nad sobą, służbę, przygodę oraz inne elementy metody harcerskiej wychowuje człowieka pełnego radości życia, odpowiedzialnego za Polskę i gotowego podjąć wyzwania współczesności. 
Kontakt


Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej
ul. Litewska 11/13, 00-589 Warszawa
tel.: (22) 629-12-39
Napisz do nas

KRS: 0000057720 NIP: 525-15-72-446 REGON: 006218591

VW Bank Direct 52 2130 0004 2001 0189 3635 0001


Napisz do nas


ZHR realizuje działania finansowane ze środków Rządowego Programu Wsparcia Rozwoju Organizacji Harcerskich i Skautowych na lata 2018-2030.


Cresta Social Messenger