Spotkanie z okazji DMB w Pałacu Prezydenckim

Anna Malinowska22 lutego 202014min21
W Dzień Myśli Braterskiej, 22 lutego odbyło się spotkanie Prezydenta RP z harcmistrzyniami i harcmistrzami, którzy ten najwyższy stopień instruktorski zdobyli w ciągu minionego roku.

W Dzień Myśli Braterskiej, 22 lutego odbyło się spotkanie Prezydenta RP z  harcmistrzyniami i harcmistrzami, którzy ten najwyższy stopień instruktorski zdobyli w ciągu minionego roku.

Spotkanie rozpoczęła Msza Święta w Kaplicy Pałacu Prezydenckiego. Eucharystii przewodniczył delegat KEP ds. Duszpasterstwa Harcerzy i Skautów biskup polowy Józef Guzdek, a koncelebrował między innymi Kapelan Naczelny ZHR ks. hm. Robert Mogiełka.

Przed Eucharystią na ołtarzu umieszczone zostały relikwie bł. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego, patrona polskich harcerzy, przekazane w 2016 r. do kaplicy Pałacu Prezydenckiego. 

W homilii bp Guzdek powiedział, że życie każdego człowieka składa się z dwóch części: „dziecięcej beztroski, przyjmowania, czerpania od innych i czas służby, dawania świadectwa, obumierania, a nawet umierania w służbie najwyższym wartościom”. Podkreślił, że w pewnym momencie życia przychodzi czas przełomu i radykalnej zmiany związanej z odkrywaniem swego powołania, w np. w kapłaństwie, małżeństwie czy służbie wojskowej. – Na czym polega powołanie do życia harcerskiego? Co powoduje Wasza przynależność do wspólnoty skautów i harcerzy? Otóż, zachowujecie wszystkie przymioty dziecka i człowieka młodego, który pragnie przygody; który chce się rozwijać przez posługę rodziców, nauczycieli i wychowawców. Jednak w waszym życiu znacznie wcześniej dokonuje się ów przełom, wcześniej odkrywacie prawdę o tym, że życie ma o tyle sens, o ile jest życiem z innymi i dla innych – mówił bp Guzdek. Dodał, że życie takie jest „piękne i wartościowe tylko wtedy, gdy staje się służbą najwyższym wartościom: Bogu, drugiemu człowiekowi i Ojczyźnie”.

Ordynariusz Wojskowy przypomniał słowa przysięgi harcerskiej i kilka punktów z prawa harcerskiego: „Harcerz służy Bogu i Polsce, i sumiennie spełnia swoje obowiązki. Harcerz jest pożyteczny i niesie chętną pomoc bliźnim. Harcerz w każdym widzi bliźniego, a za brata uważa każdego innego harcerza. Harcerz jest pracowity, oszczędny i gospodarny” – wymieniał bp Guzdek.

Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Harcerzy i Skautów przypomniał osobę bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego, patrona polskich harcerzy, którego liturgiczne wspomnienie będzie obchodzone jutro. Zwrócił uwagę, że pokolenia polskich harcerzy wychowane były w poczuciu służby i odpowiedzialności. – W historii naszego narodu ludzie młodzi, którzy wzrastali oraz formowali swoje serca i umysły, charaktery i prawe sumienia w środowisku skautów i harcerzy, zdali egzamin z wierności najwyższym wartościom. Nie żyli dla siebie, a jeśli trzeba było, umierali za wolność naszej Ojczyzny – powiedział.

Na koniec zachęcał harcerzy i skautów, aby obchodzony dziś Dzień Myśli Braterskiej był okazją do refleksji i wdzięczności za metodę wychowania harcerskiego, dzięki której wzrastają ludzie odpowiedzialni i zdolni do służby. – Obyśmy tylko jasno widzieli Komu mamy służyć oraz by naszej służbie zawsze towarzyszyły pogoda ducha i radość – powiedział.

Liturgię Eucharystii zakończyło wspólne odśpiewanie „Modlitwy Harcerskiej”.

Po Mszy Świętej rozpoczęło się spotkanie z Protektorem Harcerstwa. Prezydent RP Andrzej Duda rozpalił, ustawioną przez Pałacem Prezydenckim watrę.

Następie odbyła się uroczystość nadania przez Prezydenta RP Medali Stulecia Odzyskanej Niepodległości.

Prezydent RP Andrzej Duda zwrócił się do uczestników słowami. “Ruch harcerski wiąże na całe życie. Zazwyczaj, nawet wiele lat po tym, jak zakończyłeś czynną służbę harcerską, twoi koledzy i koleżanki z zastępu czy drużyny pozostają twoimi najbliższymi znajomymi. Bo to są wspólne więzi, dni spędzone na obozach, bo znasz tych ludzi od zawsze i wiesz, że możesz na nich liczyć w najtrudniejszej sytuacji” – mówił Prezydent.


Previous
Next

W imieniu obecnych harcmistrzyń i harcmistrzów ZHR głos zabrał hm. Dariusz Szkiłondź, który zaprezentował najważniejsze aspekty realizacji swojej próby harcmistrzowskiej – m.in. Tydzień Patriotyczny.  Odebrał on także odznaki dla nowo mianowanych harcmistrzów naszej organizacji.

Na zakończenie spotkania wszyscy uczestnicy udali się na dziedziniec, gdzie zawiązali krąg wokół ogniska, przekazali sobie „Iskierkę Przyjaźni” i odśpiewali „Bratnie Słowo”.

Protektorat Prezydenta nad Ruchem Harcerskim

Idea Honorowego Protektoratu Prezydentów RP nad Harcerstwem sięga początków młodej niepodległości naszej Ojczyzny. Tradycję tę zapoczątkował w 1920 roku Naczelnik Państwa i Wódz Naczelny marszałek Józef Piłsudski. Później kolejni Prezydenci Stanisław Wojciechowski i profesor Ignacy Mościcki.

Druga Wojna Światowa była dla Harcerstwa kolejnym momentem sprawdzenia gotowości do stanięcia w pierwszej linii walki i służby. Niestety w powojennej rzeczywistości komunistycznej Polski nie można było zrealizować szaroszeregowego „pojutrza”. Tradycję harcerskiej służby dla niepodległej Rzeczypospolitej przechował Związek Harcerstwa Polskiego działający poza granicami Kraju. Kolejnymi Protektorami byli Prezydenci: Władysław Raczkiewicz, Stanisław Ostrowski, Edward Raczyński, Kazimierz Sabat i Ryszard
Kaczorowski. Dwaj ostatni byli instruktorami harcerskimi.

Tradycja Protektoratu powróciła do wolnej i suwerennej Polski wraz z objęciem przez Lecha Wałęsę urzędu Prezydenta III RP. Kolejnym Protektorem ZHP był Aleksander Kwaśniewski. 22 lutego 2009 roku, w Dniu Myśli Braterskiej Prezydent Lech Kaczyński objął protektoratem wszystkie działające w Polsce i poza jej granicami organizacje harcerskie. Tradycję tę kontynuował także Prezydent Bronisław Komorowski.

Zgodnie z tradycją i zwyczajem Prezydentów Rzeczypospolitej Polskiej, dnia 21 lutego 2016 roku Honorowy Protektorat nad Ruchem Harcerskim w Polsce i poza granicami kraju objął również prezydent Andrzej Duda.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda objął Honorowym Protektoratem następujące organizacje harcerskie:

 • Związek Harcerstwa Polskiego,
 • Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej,
 • Stowarzyszenie Harcerskie,
 • Związek Harcerstwa Polskiego działający poza granicami Kraju,
 • Związek Harcerstwa Polskiego na Litwie,
 • Harcerstwo Polskie na Ukrainie,
 • Republikańskie Społeczne Zjednoczenie „Harcerstwo” na Białorusi,
 • Harcerstwo Polskie w Republice Czeskiej,
 • Royal Rangers Polska,
 • Niezależny Krąg Instruktorów Harcerskich „Leśna Szkółka”,
 • Skauci Europy Stowarzyszenie Harcerstwa Katolickiego „Zawisza” Federacja Skautingu Europejskiego.

Komentarze


Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej


Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej to wspólnota przyjaciół –  dzieci, młodzieży i dorosłych, która w oparciu o wartości chrześcijańskie, poprzez przykład własny instruktorek i instruktorów harcerskich, pracę nad sobą, służbę, przygodę oraz inne elementy metody harcerskiej wychowuje człowieka pełnego radości życia, odpowiedzialnego za Polskę i gotowego podjąć wyzwania współczesności. 
Kontakt


Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej
ul. Litewska 11/13, 00-589 Warszawa
tel.: (22) 629-12-39
Napisz do nas

KRS: 0000057720 NIP: 525-15-72-446 REGON: 006218591

VW Bank Direct 52 2130 0004 2001 0189 3635 0001


Napisz do nas


ZHR realizuje działania finansowane ze środków Rządowego Programu Wsparcia Rozwoju Organizacji Harcerskich i Skautowych na lata 2018-2030.


Cresta Social Messenger