Prezydent uhonorował Medalami Stulecia Odzyskanej Niepodległości zasłużonych działaczy ZHR

Anna Malinowska22 lutego 20204min0
W Dniu Myśli Braterskiej Prezydent RP uhonorował Medalami Stulecia Odzyskanej Niepodległości jedenaście instruktorek i instruktorów ZHR.

W Dzień Myśli Braterskiej, 22 lutego odbyło się spotkanie Prezydenta RP z  harcmistrzyniami i harcmistrzami, którzy ten najwyższy stopień instruktorski zdobyli w ciągu minionego roku.

Spotkanie rozpoczęła Msza Święta w Kaplicy Pałacu Prezydenckiego. Po Mszy Świętej rozpoczęło się spotkanie z Protektorem Harcerstwa. Prezydent RP Andrzej Duda rozpalił, ustawioną przez Pałacem Prezydenckim watrę.

Następie odbyła się uroczystość nadania przez Prezydenta RP Medali Stulecia Odzyskanej Niepodległości.

Odznaczone zostały instruktorki i instruktorzy ZHR:

• Ewa Borkowska-Pastwa,
  • Jarosław Cichoń,
  • Marek Gajdziński,
  • Ewa Jasińska,
  • Marek Jędrzejowski,
  • Maciej Karmoliński,
  • Piotr Koj,
  • ks. Tomasz Kościelny,
  • Grzegorz Nowik,
  • Jan Pastwa,
  • Wiesław Turzański.

Prezydent RP Andrzej Duda pogratulował odznaczonym słowami: „Jestem ogromnie wdzięczny i z dumą patrzę na Was wszystkich, bo dajecie piękne świadectwo tego, co w moim przekonaniu najważniejsze – Rzeczpospolitej”.

Ustanowiony w 2018 roku Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości jest nagrodą przyznawaną na  pamiątkę stulecia odrodzenia Państwa Polskiego obywatelom polskim, którzy od czasu odzyskania niepodległości przez Państwo Polskie w 1918 roku przyczyniali się do budowania i wzmacniania suwerenności, niepodległości, kulturowej tożsamości i materialnej pomyślności Rzeczypospolitej.