Trwa Akcja Paczka!

Barbara Sobieska15 grudnia 20193min13
Około 2500 paczek, które trafią w okresie przedświątecznym do polskich rodzin.

Trwa Akcja Paczka. Na Kresy wyruszyły liczne autokary, niektóre środowiska działają w ramach ostatnich przygotowań. Projekt Akcja Paczka – Pomoc Polakom na Wschodzie jest realizowany przez harcerki i harcerzy ZHR nieprzerwanie od 1996 r. W ramach akcji członkowie Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej organizują zbiórki żywności w swoich środowiskach lokalnych (parafie, szkoły, uczelnie wyższe, grupy nieformalne). Przed Świętami Bożego Narodzenia z zebranych darów przygotowywane są paczki, które zawożone są do środowisk Polskich na terenie Ukrainy i Białorusi. Służba na rzecz drugiego człowieka wpisana jest w Prawo Harcerskie oraz w statut ZHR.

Najważniejszą częścią Akcji Paczka jest wyjazd na Wschód z wcześniej przygotowanymi przez siebie paczkami. Harcerze i harcerki osobiście dostarczają paczki do domów najbardziej potrzebujących rodzin. Spotkania z Polakami połączone są z składaniem świątecznych życzeń, łamaniem się opłatkiem, śpiewaniem kolęd oraz rozmową w języku polskim. Spotkania te są niezwykle ważne zarówno dla odwiedzających jak i odwiedzanych. Odwiedzane rodziny często czekają na spotkanie z harcerzami przez cały rok. Oprócz pomocy materialnej w postaci paczki dostają również poczucie, że są ludzie, którzy o nich pamiętają, pomimo że dziś nie mieszkają na terenie Polski. Podczas Akcji Paczka powstają znajomości, które trwają latami. Lokalni koordynatorzy poszczególnych wyjazdów współpracują z organizacjami polskimi i parafiami, które pomagają tworzyć listy domów do odwiedzenia. W bezpośrednim dotarciu do rodzin pomaga miejscowa młodzież oraz miejscowe organizacje harcerskie.

Akcja Paczka – Pomoc Polakom na Wschodzie jest projektem opartym na pracy harcerzy i wolontariuszy. To oni z własnej woli organizują zbiórki darów, które później wręczane są rodzinom.

W tym roku na Kresy wyjedzie 14 autokarów wiozących około 500 wolontariuszy.

Około 2500 paczek, które trafią w okresie przedświątecznym do polskich rodzin.