XIII Eskapada Harcerstwa Starszego

Jan Garnecki3 listopada 20193min0
Blisko 40 uczestników zgromadziła XIII Eskapada Harcerstwa Starszego, która odbyła się w dniach od 25 do 27 października w Borach Tucholskich. Hasłem tegorocznej wędrówki było „Tam, gdzie rośnie młody las”.

Funkcji komendanta podjął się w tym roku pwd. Remigiusz Wandziński HO z Kujawsko – Pomorskiej Chorągwi Harcerzy. Po przyjeździe w piątkowy wieczór mieliśmy okazję zwiedzić Technikum Leśne w Tucholi, które nosi tytuł najlepszej szkoły leśnej w Polsce.

W sobotę apelem oficjalnie rozpoczęliśmy Eskapadę, by następnie wyruszyć na wędrówkę. Uczestnicy po uwzględnieniu swoich możliwości dokonywali wyboru między trasą krótką a trasą długą. Podczas drogi mogliśmy zobaczyć lasy poklęskowe i spróbować swoich sił w grzybobraniu. Nie zabrakło też czasu na dyskusję na temat funkcjonowania starych i młodych „drzew” w ZHRze. Rozpiętość wiekowa uczestników pozwoliła na wieloaspektowe postrzeganie sprawy, a wyciągnięte wnioski stały się podstawą do przeprowadzonej na wieczornym ognisku debaty. Po dojściu na teren Leśnego Kompleksu Promocyjnego Nadleśnictwa Woziwoda zjedliśmy ciepły obiad i skorzystaliśmy z uprzejmości pani Doroty Rząska – Lis, która oprowadziła nas po obiekcie. Podsumowaniem dnia było obrzędowe ognisko z wywołującą wiele emocji debatą.

Niedzielę rozpoczęliśmy o świcie Wartą Strażniczą, podczas której złożyliśmy zobowiązania starszoharcerskie do pracy na sobą. Następnie apelem i pamiątkowym zdjęciem zakończyliśmy tegoroczną Eskapadę. Trudy wędrówki i długie rozmowy pozwoliły nam zawiązać wspólnotę. Mamy nadzieję, że mimo dzielących nas odległości przetrwa ona próbę czasu i w podobnym lub większym gronie spotkamy się za rok!

Relacja: sam. Monika Kacperczyk | Zdjęcia: sam. Monika Kacperczyk, ćw. Olaf Horbowy