Nagrody IPN „Semper Fidelis”

Barbara Sobieska22 października 20193min7
Wśród wyróżnionych przyjaciele ZHR.

22 października 2019 w Sali Białej Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie odbyła się gala wręczenia Nagród Instytutu Pamięci Narodowej „Semper Fidelis”. Honorowe wyróżnienie IPN począwszy od tego roku otrzymywać będą osoby, instytucje i organizacje społeczne za szczególnie aktywny udział w upamiętnianiu dziedzictwa polskich Kresów Wschodnich na terenie Rzeczypospolitej Polskiej oraz poza jej granicami, których działalność publiczna pozostaje zbieżna z ustawowymi celami IPN.

Wśród wyróżnionych znaleźli się przyjaciele ZHR. Harcmistrz Stefan Adamski, który jest przewodniczącym Harcerstwa Polskiego na Ukrainie. Od początku lat 90. XX wieku aktywnie angażował się w rozwój, a faktycznie odrodzenie polskich struktur harcerskich we Lwowie. Nasza bratnia organizacja – Związek Harcerstwa Polskiego na Litwie. Organizacja wychowawcza, która tak jak ZHR świętuje w tym roku swoje trzydziestolecie. Działa w środowisku młodzieży polskiej w Wilnie i na Wileńszczyźnie, w tradycjach nawiązując do czasów istnienia Wileńskiej Chorągwi Harcerek i Harcerzy sprzed II wojny światowej.

Jest nam niezwykle miło, że Kapituła doceniła wybitne postacie, z którymi od wielu lat mamy przyjemność owocnie współdziałać i wspólnie dbać o pamięć o tym co ważne.

Prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników gali wręczenia nagród IPN „Semper Fidelis”, podkreślił, że „nie jest to pamięć przeciw komuś, ale prawdziwy dar serca, autentyczna troska i pamięć ofiarowana tym, o których jako naród zapomnieć nie potrafimy i nie możemy”.

Serdecznie gratulujemy nagrodzonym!

Foto: IPN

Komentarze


Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej


Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej to wspólnota przyjaciół –  dzieci, młodzieży i dorosłych, która w oparciu o wartości chrześcijańskie, poprzez przykład własny instruktorek i instruktorów harcerskich, pracę nad sobą, służbę, przygodę oraz inne elementy metody harcerskiej wychowuje człowieka pełnego radości życia, odpowiedzialnego za Polskę i gotowego podjąć wyzwania współczesności. 
Kontakt


Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej
ul. Litewska 11/13, 00-589 Warszawa
tel.: (22) 629-12-39
Napisz do nas

KRS: 0000057720 NIP: 525-15-72-446 REGON: 006218591

VW Bank Direct 52 2130 0004 2001 0189 3635 0001


Napisz do nas


ZHR realizuje działania finansowane ze środków Rządowego Programu Wsparcia Rozwoju Organizacji Harcerskich i Skautowych na lata 2018-2030.