Złote Koniczynki

Jan Garnecki14 października 20195min0
Ponad trzydzieści ZZ-tów drużyn harcerek z całej Polski wzięło udział w Zlocie Złotych Koniczyn „Migawki”, który odbył w ubiegły weekend w Małeczu. Wśród uczestniczek znalazły się również druhny z Głogowa, Ostrzeszowa i Wrocławia.

Zlot Złotych Koniczyn to coroczne spotkanie drużyn harcerek w Organizacji Harcerek działających w ramach Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. To nagroda i podsumowanie kategoryzacji drużyn za miniony rok harcerski. Do uczestnictwa w Zlocie zapraszane są drużyny, które otrzymały najwyższe miano kategoryzacji – Drużyny Złotej Koniczyny.

W tym roku Dolnośląską Chorągiew Harcerek im. św. Jadwigi Śląskiej reprezentowały 1 Głogowska Drużyna Harcerek „Agat” im. Heleny Kmieć, 2 Ostrzeszowska Drużyna Harcerek „Cisówka” im. Olgi Małkowskiej, 13 Wrocławska Drużyna Harcerek „Bukowina”, 14 Wrocławska Drużyna Harcerek „Połonina” im. Józefy Kantor oraz 41 Wrocławska Drużyna Harcerek „Tęcza” im. Wandy Rutkiewicz. Niektóre z nich zdobyły to miano po raz pierwszy.

Zlot rozpoczął się w piątek 11 października. Pierwszym zadaniem przyjeżdżających ZZ-tów było dotarcie na miejsce.

– Piątkowe popołudnie i wieczór spędziłyśmy dojeżdżając na miejsce zlotu. Po wielu przygodach udało nam się dotrzeć na miejsce i zakwaterować. W sobotni ranek obudziła nas niecodzienna pieśń, po której odbyła się rozgrzewka. Zjadłyśmy śniadanie i wyruszyłyśmy na bieg na orientację – wspomina druhna Paula, drużynowa 13 Wrocławskiej Drużyny Harcerek „Bukowina”.

2
1

Tematem tegorocznego Zlotu była „Migawka”, co nawiązywało do filmowego dziedzictwa Łodzi.

– Tematyka skupiała się na Łodzi oraz tym, z czego słynie miasto. Dzięki temu druhny miały okazję odtworzyć fragment filmu Andrzeja Wajdy „Ziemia obiecana”, stworzyć własną, niepowtarzalną gwiazdę z ulicy Piotrkowskiej i poznać gwarę łodzian, przy czym nie zabrakło odrobiny rywalizacji, puszczaństwa i inspiracji – mówi druhna Wiktoria z 1 Głogowskiej Drużyny Harcerek „Agat” im. Heleny Kmieć.

W trakcie weekendu harcerki wzięły udział w grach terenowych oraz inspirujących warsztatach. Nie zabrakło również ogniska z Druhną Naczelniczką. W ramach Zlotu wręczona została także nagroda dla najlepszego ZZ-tu Organizacji Harcerek, którą otrzymała Ostrzeszowska Dwójka.

– Jesteśmy zaszczycone, że mogłyśmy wziąć udział w Zlocie i stanąć wśród innych trzydziestu złotych zastępów zastępowych. A jeszcze bardziej nie możemy uwierzyć, że jesteśmy najlepszym ZZ-tem nagrodzonym Bierwionem Organizacji Harcerek za rzetelność i terminowość! To dla nas ogromne wyróżnienie i radość – wspomina drużynowa „Cisówki”, druhna Klaudia.

W niedzielę, na zakończenie Zlotu odprawiona została Msza Św., po której odbył się apel. Zdobyte przez drużyny miana z pewnością będą powodem do dumy oraz mobilizacją do tego, by obecny rok był równie udany.

Relacja: pwd. Klaudia Przemusiała, pwd. Paula Hauzer, sam. Wiktoria Kordacka | Zdjęcia: pwd. Klaudia Przemusiała, pwd. Paula Hauzer, pwd. Magdalena Idkowiak