Rozpoczęła się XXXVII Pielgrzymka Harcerska na Jasną Górę

Adam PaczynaWrzesień 14, 20192min0

„Znajdź czas dla Maryi” Pod tym hasłem rozpoczęła się XXXVII Pielgrzymka Harcerska na Jasną Górę.

W piątek 13 września rozpoczęła się XXXVII Pielgrzymka Harcerska na Jasną Górę. Harcerki i Harcerze z całej Polski przyjechali do Częstochowy, by przez najbliższy weekend stać się pielgrzymami w mundurach. To spotkanie zarówno z Maryją, jak i przyjaciółmi harcerskiej drogi ma szczególny wymiar odbywając się w roku święta naszej Organizacji niedługo po Jubileuszowym Zlocie Trzydziestolecia ZHR.

Pierwszy dzień był wprowadzeniem do sobotnich celebracji. Po rejestracji w bazach i zakwaterowaniu, wspólnie udaliśmy się na Apel Jasnogórski pod Cudowny Obraz, by duchowo przygotować się do czasu pielgrzymkowego. Krótko po Apelu uczestnicy zgromadzili się wokół ognia na błoniach jasnogórskich rozpalonego przez Komendantów Gniazd. Echem poniosła się gawęda Przewodniczącego ZHR spinająca wydarzenia z Gietrzwałdu i naszą obecność na Jasnej Górze w kontekście abstynencji zarówno wobec ciała jak i względem duszy. Pomimo deszczu na twarzach harcerek i harcerzy widoczny był zapał do działania i dreszczyk nieoczekiwanego na dzień następny.