Tradycja i nowoczesność – wakacyjne projekty koszalińskich harcerzy

Harcerze i harcerki z Koszalina w tegoroczne wakacje, dzięki wsparciu z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego, mieli możliwość wzięcia udziału w kilku nowych leśnych projektach.
Nowocześnie i tradycyjne – wakacyjne projekty koszalińskich harcerzy
„Program Społecznik na lata 2019-2021” umożliwił prowadzenie wielu zajęć, dni tematycznych oraz gier podczas obozu harcerskiego nad jeziorem Długie (niedaleko Polanowa). Dzięki realizowanym projektom uczestnicy obozu mieli szansę zdobyć nowe doświadczenia i przeżyć wiele nowych przygód.
Leśny dzień – „natura pod lupą”
Tym razem z makroświata – w którym żyjemy – harcerze przenieśli się do mikroświata. Stało się to możliwe dzięki wynalezionemu około roku 1590 mikroskopowi.
Koszalińscy harcerze są w posiadaniu dwóch mikroskopów. Jeden z nich to mikroskop stereoskopowy (binokular), będący mikroskopem optycznym z oddzielnymi okularami dla obojga oczu, pozwalający na przestrzenne widzenie obrazu powiększanego. Tego rodzaju mikroskop daje możliwość trójwymiarowej obserwacji widzianego w nim obrazu. Dzięki temu świetnie nadaje się do obserwowania poruszających się w lesie zwierząt np. małych owadów. Drugim posiadanym przez nas mikroskopem jest mikroskop optyczny (biologiczny), który wymaga więcej umiejętności od laboranta, takich jak przygotowywanie i wybarwianie preparatów, obsługi olejów immersyjnych. Mikroskopy optyczne stosowane są do obserwacji mikro obiektów np. drobnoustroi, tkanek czy komórek, zwłaszcza w dziedzinie mikrobiologii, histologii i cytologii.
Aby poszerzyć zakres naszych zainteresowań mikroświatem zakupiliśmy zestawy gotowych preparatów biologicznych, a także odczynniki i osprzęt, który pomógł w przygotowywaniu preparatów interesujących nas roślin i zwierząt.
Warsztaty z pionierki harcerskiej
Choć żaden obóz harcerski nie mógłby się odbyć bez kwaterki i pionierki, to warto tej dziedzinie obozowego życia przyjrzeć się nieco bliżej i wykonywać nasze konstrukcje jeszcze profesjonalniej i ambitniej. Koszaliński Szczep „Sztorm”, organizując swoje obozy co roku, poprawia swoje projekty i je udoskonala.  Mamy też świadomość, że dwudziesty pierwszy wiek stawia przed harcerstwem nowe wyzwania, z którymi trzeba się zmierzyć, by nasza służba była praktyczna i nowoczesna. W tym roku skupiliśmy się na jakości wykonywanych prac, na bezpieczeństwie i na innowacyjności. Do niwelacji gruntu, czyli wyrównania poziomów, posłużył nam taki sprzęt jak niwelator geodezyjny i łata geodezyjna. Było to bardzo pożyteczne narzędzie do budowania większych konstrukcji w zróżnicowanym terenie. Bardzo ważna w pracy pionierskiej jest również troska o sprzęt, w tym celu wędrownicy samodzielnie ostrzyli podczas obozu siekiery, używając do tego szlifierki stołowej i kamienia szlifierskiego. Ciekawymi, nietypowymi technikami, które w ostatnich latach pojawiają się również na naszych obozach, są: wykonywanie różnego rodzaju elementów konstrukcyjnych z metalu przy użyciu spawarki inwentorowej, budowanie masztów krótkofalarskich, kładzenie instalacji elektrycznych 12V, czy instalowanie paneli fotowoltaicznych.
Majsterka – sztuka zdobnictwa obozowego
Wbrew pozorom, nauka obsługi narzędzi do ręcznej obróbki drewna, pilarki czy też dłut snycerskich nie jest wyłącznie zarezerwowane dla mężczyzn. Młode damy, swymi dłońmi podjęły próbę podniesienia swoich kompetencji
w tej dziecinie, poszerzając ją o znajomości kultury ludowej i jej pierwotnych form oraz rozwijania umiejętności manualnych.  Harcerki i harcerze z koszalińskiego środowiska poprzez współpracę nauczyli się jak coś zrobić z niczego, pracować narzędziami do obróbki ręcznej, takich jak dłuta, a przede wszystkim zdobyłyśmy wiedzę, która dotyczy naszego kraju, a przede wszystkim jego kultury i tradycji, będących dziś coraz mniej znanymi. Była to wspaniała wędrówka po historii naszego kraju.
Międzypokoleniowe warsztaty krawieckie dla córek i mam
Po zakończonym obozie rozpoczyna się nasza kolejna przygoda, podczas której będziemy jako harcerki mogły zdobyć nową umiejętność jaką jest nauka szycia. Praktycznie każda z nas potrafi przyszyć guzik, czy wyszyć sprawność, ale nie każda potrafi szyć na maszynie. Podczas tych warsztatów, będziemy mogły pracować na nowo zakupionych maszynach do szycia. Dodatkowo czas poświęcony na ten projekt będzie jeszcze bardziej wyjątkowy, ponieważ zaprosiłyśmy do niego nasze kochane mamy. Nie tylko córki będą mogły nauczyć się czegoś od swoich Mam, ale również Mamy będą miały wspaniałą możliwość spędzenia czasu ze swoimi pociechami. Efektem finalnym naszego projektu będzie pogłębienie swoich umiejętnoścI  krawieckich. Ponadto każda harcerka zakończy projekt z własnoręcznie uszytą przez siebie częścią garderoby. Zostanie również uszyty mundur harcerski według wykroju z nowego regulaminu mundurowego.
Dzięki wyżej wymiennym  projektom młodzi ludzie mieli okazje zdobyć nowa wiedzę oraz zainspirować się do dalszego, wszechstronnego rozwoju.
Przeprowadzone działania w ramach powyższych projektów umożliwiły harcerkom i harcerzom działalność na rzecz kultury, sztuki i ochrony dziedzictwa narodowego oraz były poligonem nowych doświadczeń w duchu współpracy. Nowo nabyte zdolności i zakupiony sprzęt posłużą nam jeszcze nieraz w czynieniu naszej służby bardziej profesjonalną i ciekawszą.
Po więcej informacji i zdjęć zapraszamy na naszą stronę: http:/iharcerstwo.pl/category/wszystkie/