XXIII Harcerska Służba Lednica

Barbara SobieskaCzerwiec 9, 20193min0
Już po raz 23. Harcerska Służba Lednica ZHR wsparła swoim działaniem Spotkanie Młodych Lednica 2000. Na Polach Lednickich potrzebną służbę pełniło blisko 1000 harcerek i harcerzy ZHR z całej Polski.

Wszędzie tam, gdzie potrzebna jest pomoc. Z otwartym sercem podchodząc do drugiego człowieka. Za nami XXIII Harcerska Służba Lednica! W czasie tej corocznej już służby harcerek i harcerzy Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej prawie 1000 uczestników spotkało się, aby wspólnie pomagać zebranym na Polach Lednickich pielgrzymom.

Tegoroczne Spotkanie Młodych LEDNICA 2000 zgromadziło tradycyjnie kilkadziesiąt tysięcy osób z całej Polski, a także innych części świata, nad którymi harcerki i harcerze sprawowali opiekę w ramach 9 różnych służb: medycznej, porządkowej, łączności, medialnej, ewangelizacyjnej, liturgiczno-honorowej, interwencyjnej, obozowej oraz kwatermistrzowskiej. Podobnie jak i pielgrzymi, uczestnicy HSL 2019 przybyli na Pola Lednickie z różnych stron kraju, rozpoczynając swoje działania piątkową Mszą Świętą oraz ogniskiem.

ZHR w spotkaniach lednickich uczestniczy od samego początku, a sama harcerska służba cieszy się nieustannie rosnącą popularnością. W tym roku, przez wzgląd na 30. rocznicę powstania organizacji, harcerki i harcerze zostali również szczególnie wyróżnieni przez organizatorów spotkania pod “Bramą-Rybą” za pomocą specjalnej intencji zawartej w ramach modlitwy wiernych.

Jak wiele jest talentów, tak wiele jest również i form niesienia pomocy drugiemu człowiekowi. Uczestników HSL można spotkać na Polach Lednickich już od najwcześniejszych godzin porannych. Są oni także i tymi, którzy jako jedni z ostatnich przechodzą po zakończeniu spotkania przez lednicką bramę.

“Służba na Polach jest tym momentem w roku, na który czekam z utęsknieniem. Jestem wdzięczna za każdą nawiązaną tutaj relacje. Za każdy uśmiech i dobre słowo, które płyną do nas ze strony pielgrzymów” – mówi jedna z uczestniczek.

Z roku na rok chętnych do uczestnictwa w HSL jest coraz więcej, a obóz po lewej stronie Pól nieprzerwanie poszerza swoje granice. Dla zgromadzonych w nim harcerek i harcerzy służba jest nie tylko wezwaniem do pomocy, lecz także osobistym wyzwaniem, którego podjęcie owocuje pięknymi wspomnieniami oraz wspaniałymi relacjami, które przemieniają się w przyjaźnie na całe życie.