Barbara SobieskaMaj 10, 20194min603
Harcerska Gra Miejska ZHR - Gdańsk, 11 maja 2019.
11 maja 2019 roku w Gdańsku odbędzie się „Harcerska Gra Miejska” – największa od lat zbiórka drużyn harcerek i harcerzy Okręgu Pomorskiego Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. Weźmie w niej udział ponad 1000 osób zrzeszonych w blisko 60 drużynach z terenu całego Trójmiasta oraz m.in. Pruszcza Gdańskiego, Kartuz, Kościerzyny, Bytowa, Gniewu, Wejherowa, Rumii i Redy.  Mecenasem Głównym zadania jest Grupa ENERGA, która wspiera realizację Harcerskiej Gry Miejskiej w ramach realizacji Strategii CSR – społecznej odpowiedzialności biznesu – Grupy ENERGA.
W godzinach porannych od 8.00 do 11.00 dziesiątki patroli harcerskich ZHR będzie poszukiwać na terenie centrum miasta Gdańska 50 miejsc z informacjami o Żołnierzach Niezłomnych o kodami QR, które pozwolą „rekrutować” znalezioną postać do swojego oddziału z wykorzystaniem aplikacji mobilnej. Wykonując szereg dodatkowych zadań z wykorzystaniem technik harcerskich każdy patrol będzie gromadził punkty, które w ostatecznym rozrachunku wyłonią zwycięzcę gry. Początek od 7.30 przy Muzeum II Wojny Światowej.
Następnie drużyny wezmą udział w uroczystej Mszy Świętej w Bazylice Mariackiej. Po niej nastąpi uroczysty przemarsz drużyn z Długiego Targu ponownie do Muzeum II Wojny Światowej, gdzie harcerki i harcerze spotkają się z uczestnikami odbywającej się w podobnym czasie Defiladą Zwycięzców w ramach projektu Wiosna Patriotów. Tam zostaną zaprezentowane techniki harcerskie dla mieszkańców i uczestników imprezy towarzyszącej, pokazy harcerskiej musztry paradnej. Będzie możliwość indywidualnego sprawdzenia w technikach udzielania pierwszej pomocy czy znajomości terenu. Aktywni uczestnicy pokazów zostaną nagrodzeni na scenie wraz najlepszymi patrolami gry miejskiej. Po pokazach będzie możliwość skorzystania z pozostałych, odbywających się równolegle w tym samym miejscu atrakcji m.in. wzięcia udziału w koncercie „Panny Wyklęte”, pokazach sprzętu wojskowego i grup rekonstrukcyjnych.
Okręg Pomorski ZHR jest oddziałem Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej na terenie województwa pomorskiego. Zrzesza ponad 2000 zuchów, harcerek i harcerzy oraz wędrowniczek i wędrowników.
Okręg Pomorski ZHR, ul. Zator Przytockiego 4, 80-245 Gdańsk
fb: @pomorzeZHR