Barbara SobieskaMaj 1, 20192min867
Ogólnopolską akcję Narodowe Granie zainicjowała Para Prezydencka z okazji przypadającej w tym roku, dwusetnej rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki. Nadrzędnym celem akcji jest popularyzacja polskiej muzyki oraz wzmacnianie tożsamości narodowej poprzez wspólne upamiętnienie postaci i dorobku wybitnych polskich kompozytorów.

5 maja 2019 roku w godz. 12.00-18.00 na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego odbędzie się koncert otwarty dla publiczności w ramach zainicjowanej przez Parę Prezydencką akcji Narodowe Granie.  Koncert poświęcony będzie muzyce Stanisława Moniuszki w związku z przypadającą w tym dniu 200. rocznicą urodzin kompozytora. Podczas koncertu usłyszymy artystów reprezentujących różnorodne style i gatunki muzyczne (zagrają orkiestry symfoniczne, zespoły folkowe, usłyszymy utwory Moniuszko na jazzowo itp.).

Wystąpią m.in.: Polska Orkiestra Radiowa; Warszawska Orkiestra Sentymentalna, artyści z Teatru im. Stefana Jaracza z Olsztyna – ze specjalnym spektaklem; zagra Sinfonia Iuventus, usłyszymy pieśni Moniuszki w nietypowych aranżacjach, zaśpiewają m.in.: Michał Szpak, Olga Szomańska, Marek Bałata.Pieśni będziemy także śpiewać wspólnie – razem z pianistką Jolantą Pawlik i towarzyszącymi jej artystami. A nawet tańczyć, ponieważ w ramach wydarzenia odbędzie się też nauka polskich tańców narodowych, do których zaprosi nas Janusz Prusinowski Kompania.

Zachęcamy do przebycia na koncert i wzięcia udziału w Narodowym Graniu. Mam nadzieję, że w ten sposób wspólnie oddamy hołd wielkiemu Polakowi, którego muzyka od pokoleń wzmacnia naszą narodową tożsamość.