Rocznica przystąpienia Polski do Unii Europejskiej

Barbara SobieskaKwiecień 28, 20193min1000
1 maja obchodzimy 15 rocznicę przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Zachęcamy do wzięcia udziału w wydarzeniach proponowanych przez NCK.

15 lat temu – 1 maja 2004 roku – Polska przystąpiła do Unii Europejskiej. Narodowe Centrum Kultury zaprasza na wyjątkowe wydarzenia kulturalne, w ramach wspólnego świętowania.

30 kwietnia – widowisko Gramy dla Europy

1 maja – koncert Symfonia Europejska

1 maja – Piknik Rodzinna Europa

4 maja – koncert Chórem za Europą

30 kwietnia – 24 maja – wystawa Ojcowie Założyciele UE

Gramy dla Europy to  wydarzenie plenerowe z udziałem największych gwiazd polskiej sceny muzycznej.

Specjalnie dla publiczności Gramy dla Europy artyści przygotowali muzyczne duety i nieznane  aranżacje ulubionych utworów z ostatnich 15 lat.

Spektakularnym wizualizacjom i animacjom 3D prezentowanym na wielkoformatowych ekranach towarzyszyć będą pokazy akrobacji powietrznej. Prezentowane animacje 3D i narracja prowadzona przez gospodarzy koncertu dotyczyć będą piętnastoletniej obecności Polski w Unii.

Dokładnie o północy – czyli w 15. Rocznicę przystąpienia Polski do Unii Europejskiej – koncert zakończy uroczyste, symboliczne odliczanie od 28 do 1. Każda liczba wybrzmi w języku innego kraju Europy i oznaczać będzie kolejność wchodzenia do struktur Unii. W ramach finału wybrzmi Hymn UE – Ody do Radości, który wykonają muzycy młodego i starszego pokolenia, artyści reprezentujący różne gatunki i stylistyki muzyczne, chóry, DJ-e, składy rockowe, klasyczne i dęte.

Koncert prowadzą: Marcelina Zawadzka i Tomasz Wolny.

Projekt współfinansowany z Funduszu Spójności Unii Europejskiej.

Współorganizatorem widowiska jest Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju.

Źródło: https://www.nck.pl/projekty-kulturalne/projekty/15latpolskiwue