#sadziMY las z Parą Prezydencką

Barbara SobieskaKwiecień 26, 20193min975
Harcerze z ZHR biorą udział w odnawianiu powierzchni leśnych, które uległy zniszczeniu podczas nawałnic w 2017 roku.

„Odnawiamy las po klęsce” w leśnictwie Jakubowo w Nadleśnictwie Rytel (woj. pomorskie), przez które w sierpniu 2017 r. przeszedł huragan, niszcząc setki hektarów lasu to wydarzenie, które zainaugurowało ogólnopolską akcję #sadziMY.

W sadzeniu drzew wzięło udział ponad 1000 osób m.in.  przedstawiciele organizacji harcerskich, pracownicy administracji publicznej, żołnierze  Wojska Polskiego i Wojsk Obrony Terytorialnej, funkcjonariusze Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej, Straży Granicznej, pracownicy Lasów Państwowych, uczniowie Technikum Leśnego w Tucholi oraz Para Prezydencka.

Liczna grupa harcerek i harcerzy ZHR  rozpoczęła spotkanie apelem. Wczesnym rankiem uczestnicy ruszyli na przygotowany teren, gdzie jeszcze do niedawna zalegały zniszczone podczas huraganu 100-lecia drzewa. Pod opieką leśników harcerze rozpoczęli sadzenie.

Łączna liczba przygotowanych do posadzenia w ramach akcji sadzonek przekroczy 300 tys. sztuk.

Do akcji #sadziMy można było dołączyć w całej Polsce. W nadleśnictwach przygotowano dla chętnych ponad sto tysięcy sadzonek do posadzenia na własnym gruncie.

Para Prezydencka przed rozpoczęciem sadzenia drzew złożyła kwiaty przy kamieniach upamiętniających tragedię w Suszku.

Po zakończeniu piątkowych prac Prezydent RP Andrzej Duda wraz z Małżonką spotkali się ze służbami, które wzięły udział w sadzeniu.

Wydarzenie ma wyjątkowy charakter. “Chociaż wysoka temperatura i ostre słońce nie ułatwiają działania na tym niełatwym terenie, to warto tu być. Świadomość, że mamy szansę odratować kawałek ziemi zwycięża!” – podkreślają uczestnicy z Łodzi. Działania harcerzy potrwają do jutra, zgodnie z planem w ramach akcji zostanie zasadzone 100 hektarów lasu.