Barbara SobieskaMarzec 20, 20193min0

W zeszłym tygodniu (po trwającym w dniach 1-5 marca spotkaniu) grupa naszych instruktorów wróciła z Majorki. Wakacje? Nic bardziej mylnego! Co roku, na początku marca, w jednym z europejskich państw odbywa się ScoutNet – międzynarodowe spotkanie skautów i harcerzy z sześciu różnych krajów: Polski, Litwy, Holandii, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Hiszpanii. ZHR reprezentowali: pwd. Joanna Kaska, phm. Alicja Krześniak, phm. Agata Walczak, pwd. Agata Wrzosek, pwd. Karol Walesiak i pwd. Tomasz Wierzbicki. Szefem delegacji był phm. Paweł Joński. Dzięki spotkaniu mamy jako ZHR nowe kontakty i możemy wspomagać komendantów obozów zagranicznych w Niemczech, Holandii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii czy na Litwie.

Sam biwak adresowany jest głównie do liderów i starszych skautów, ale tworzony z myślą o tym, co mogą zyskać na tym inni: poznajemy odmienną kulturę i wartości, nawiązujemy znajomości, otwieramy się na nowe rozwiązania, które możemy wykorzystać w pracy z drużyną i przy tym cały czas sami się uczymy. Był to wyjazd pełen warsztatów i zajęć poruszających ważne, ale i niekiedy trudne tematy, takie jak ochrona środowiska, czy sprawa uchodźców.

ScoutNet jest dokładnie tym, co zawiera w swojej nazwie: siecią skautów, która działa nie tylko w ten jeden weekend roku. W kolejnym roku ScoutNet planowany jest w Niemczech.

phm. Agata Walczak

fot: Laura Kriščiūnaitė, Agata Wrzosek, Joanna Kaska, Agata Walczak