Kurs Harcmistrzowski Organizacji Harcerzy

Jan GarneckiJan GarneckiMarzec 19, 20195min865

Trzeba sobie jasno powiedzieć, że bez porządnego systemu kształcenia nowych liderów żadna organizacja nie ma przyszłości. Co więcej, w takiej organizacji jak nasza, kształcenie oddziałuje także na konkretne postawy i ideową atmosferę. O tym opowiadał podczas kursu harcmistrzowskiego „Wisła” Naczelnik Harcerzy ZHR hm. Michał Markowicz.

Kurs powrócił po kilku latach zawieszenia, a jego nowa forma to trzy zbiórki, kolejno rozwijające kompetencje kształceniowe, zarządcze i pedagogiczne. Każda z nich jest zamkniętą całością, a więc kandydaci na przyszłych harcmistrzów(a także już obecni harcmistrzowie, którzy są chętni aby się rozwinąć w danym zakresie) nie muszą tych zbiórek realizować jednej po drugiej, mogą do nich wracać po roku czy dwóch – gdyż kurs będzie powtarzalny w tej samej formie w najbliższych latach.

Pierwsza zbiórka, która rozpoczęła się śniadaniem 7 marca w ZHR przy ul. Litewskiej w Warszawie, była właśnie poświęcona doskonaleniu kompetencji kształceniowych na poziomie komendanta kursu instruktorskiego. Zajęcia rozpoczęły się od krótkich warsztatów z szefem kształcenia na Mazowszu hm. Kajtkiem Kapuścińskim, aby następnie przenieść się na ulicę Koszykową do Przestrzeni From Facebook. Tam dalsze zajęcia, dyskusje i warsztaty prowadzili: hm. Michał Markowicz – Naczelnik Harcerzy, hm. Andrzej Jaworski – V-ce Naczelnik ds. kształcenia czy hm. Marek Gajdziński – komendant tej zbiórki. Przybliżyli oni uczestnikom m.in. sposoby definiowania potrzeb i określenia celów kształcenia.

Dalszą część po obiedzie poprowadził także hm. Jan Kamiński, z którym na przykładzie Kursów Wigierskich uczestnicy debatowali o sposobach świadomego kształtowania atmosfery kursu. Dzień zakończył się się w Wędromku, miejscu spotkań warszawskich wędrowników i wędrowniczek na Jazdowie. Najpierw warsztaty o komunikacji poprowadziła hm. Dorota Kapuścińska, a następnie wszyscy zasiedli do kolacji z grilla, którą usmażył sam komendant zbiórki.

Drugi dzień zaczął się poranną mszą, następnie miała miejsce burza mózgów poprowadzona przez hm. Wiktora Maracewicza, warsztat hm. Marcina Gierbisza i dwa zajęcia hm. Janów Pastwów. Senior pokazał jak można ewaluować kursy i poziom kształcenia w dłuższej perspektywie, a jego syn hm. Jan Pastwa junior pokazał to na case study sposobu funkcjonowania Szkoły Instruktorskiej w Mazowieckiej Chorągwi Harcerzy.

Tymi zajęciami zakończyła się pierwsza zbiórka kursu harcmistrzowskiego. Jej uczestnicy otrzymali kawałki topoli, którą przywiązali sobie wzajemnie do prawego naramiennika. Po ukończeniu kolejnych zbiórek, otrzymają następne kawałki drewna pochodzącego z drzew rosnących nad Wisłą. A jako, że miejsca kolejnych dwóch zbiórek również będą nad najdłuższą Polską rzeką, toteż cały kurs również nosi nazwę “Wisła”. Najbliższa część już w kwietniu w Gdańsku.

Relacja: phm. Marcin Pluta | Zdjęcia: phm. Sławomir Żołnierczyk