Order Orła Białego na pomniku Olgi i Andrzeja Małkowskich

Piotr MalewskiPiotr MalewskiStyczeń 28, 20193min264

11 listopada 2018 Olga i Andrzej Małkowscy, których pomnik i nagrobek znajduje się na Nowym Cmentarzu przy ul. Nowotarskiej w Zakopanem zostali pośmiertnie uhonorowani najważniejszym i najstarszym polskim odznaczeniem – Orderem Orła Białego. Właśnie w tym miejscu 27 stycznia 2019 roku odbyła się wspaniała uroczystość dla polskiego harcerstwa. Władze Naczelne ZHR wraz z wnuczką Olgi Małkowskiej – Tiną (Krystyną) Małkowską – zgodnie podjęli decyzję o umieszczeniu replik Orderu na pomniku w Zakopanem zgodnie ze zwyczajem przyjętym przy pośmiertnym nadaniu tego odznaczenia.

W uroczystościach wzięło udział wiele osób, dla których harcerstwo było i jest ważną częścią życia- Krystyna Małkowska- Żaba wnuczka założycieli harcerstwa w Polsce, Przewodniczący ZHR hm. Grzegorz Nowik, Wiceprzewodniczący hm. Jan Pastwa, Sekretarz Rady Naczelnej hm. Ewa Borkowska-Pastwa, Naczelnik Harcerzy ZHR hm. Michał Markowicz, członkini Rady Naczelnej hm. Urszula Kret, Przewodniczący Okręgu Małopolskiego ZHR hm. Paweł Pająk, Wiceprzewodniczący Jarosław Baran, Starosta Tatrzański Piotr Bąk, opiekun Muzeum Harcerstwa Lesław Dall, Przewodniczący Obwodu Tatrzańskiego ZHR phm. Wisz Orłowski oraz poczty sztandarowe ZHR, Małopolskiej Chorągwi Harcerek i Obwodu Tatrzańskiego.  Nie zabrakło również drużyn harcerskich z Obwodu Tatrzańskiego, które od wielu lat opiekują się miejscem upamiętnienia Olgi i Andrzeja.

P1200904
P1200939
P1200896

Nie ma wątpliwości, że Cmentarz na ulicy Nowotarskiej powinien odwiedzić każdy harcerz i każda harcerka. To ważne dla nas wszystkich miejsce i jesteśmy dumni, że repliki Orderów już niedługo pojawią się tam na stałe.

Zdjęcia: phm. Wisz Orłowski