Pierwsza Dama odwiedziła ratowników ZHR w Panamie

Barbara Sobieska26 stycznia 20195min2866
Światowe Dni Młodzieży w Panamie to dla harcerskich ratowników ZHR czas pięknej służby, wiele emocji i wspaniałe spotkania. Harcerze spotykają się przy ogniu każdego wieczora, ale to ognisko było wyjątkowe. Gościła na nim Małżonka Prezydenta Agata Kornhauser-Duda.

Światowe Dni Młodzieży w Panamie to dla harcerskich ratowników ZHR czas pięknej służby, wiele emocji i wspaniałe spotkania. Harcerze spotykają się przy ogniu każdego wieczora, ale to ognisko było wyjątkowe. Gościła na nim Małżonka Prezydenta Agata Kornhauser-Duda.

W kręgu harcerskim zasiedli również: Ambasador RP w Panamie Pan Leszek Biały, Szef Gabinetu Prezydenta RP Minister Krzysztof Szczerski, Pani Konsul Dorota Kobierowska, Marco Rudeo, Vladimir Matias oraz Delegacja Skautów z Panamy.Ratownicy Harcerskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego pełnią służbę w miejscu oddalonym o ponad 10 tysięcy kilometrów od domu. To już trzeci kontyngent – wcześniej ZHR zabezpieczał Światowe Dni Młodzieży w Częstochowie w 1991 roku oraz poprzednie ŚDM w Krakowie. Niesienie pierwszej pomocy przez HOPR wywodzi się wprost z tradycji Białej Służby zapoczątkowanej w czasach Niepokornego Harcerstwa. Wtedy i dziś zapisana w tradycyjnym Przyrzeczeniu i Prawie Harcerskim służba Bogu, Polsce i Bliźnim jest uosabiana zaangażowaniem kolejnych pokoleń harcerek i harcerzy.

Pierwsza Dama została powitana przez Sekretarza Generalnego ZHR hm. Wiesława Turzańskiego, Kapelana Naczelnego ZHR ks. hm. Roberta Mogiełkę oraz organizatora wyprawy Komendanta Głównego HOPR hm. Adama Niemkiewicza.

Zgodnie z harcerską tradycją rozpalenie ogniska jest wyjątkowym wyróżnieniem. Tym razem przypadło najważniejszym gościom – Pierwszej Damie oraz Ambasadorowi RP w Panamie. Spotkanie przy watrze przebiegało w serdecznej, braterskiej atmosferze.Pierwsza Dama podziękowała harcerzom za służbę. Podkreślała wagę relacji, które udało się zawiązać dzięki działaniom polskich ratowników HOPR. Małżonka Prezydenta RP przekazała pozdrowienia i podziękowania od Protektora Ruchu Harcerskiego. Prezydent RP Andrzej Duda docenił zapał do służby i godne reprezentowanie Polski z dala od Ojczyzny.

Spotkanie było bardzo inspirujące – harcerze opowiedzieli o swojej panamskiej przygodzie oraz działaniach na polu służby. Jeden z patroli podzielił się emocjami, które towarzyszyły im podczas przywracania funkcji życiowych pielgrzyma. Takie świadectwa są potwierdzeniem istoty pełnionej służby, zwłaszcza przed wyzwaniami jakie niosą kolejne dni.Blask ognia, harcerskie pieśni, dźwięk trąbki, braterski krąg – stanowiły zwieńczenie tego niezwykłego spotkania na gościnnej, panamskiej ziemi.

Harcerze podziękowali Pierwszej Damie za wizytę i wyrazili dumę z godnego reprezentowania Polski wobec pielgrzymów z całego świata. Pamiątką spotkania będzie niezwykły upominek, wykonany przez jednego z instruktorów.

Obecność polskich ratowników w Panamie potwierdza, że harcerski hart ducha jest drogą do spełnienia marzeń i urzeczywistnia to co wydawało się niemożliwe.

Komentarze


Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej


Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej to wspólnota przyjaciół –  dzieci, młodzieży i dorosłych, która w oparciu o wartości chrześcijańskie, poprzez przykład własny instruktorek i instruktorów harcerskich, pracę nad sobą, służbę, przygodę oraz inne elementy metody harcerskiej wychowuje człowieka pełnego radości życia, odpowiedzialnego za Polskę i gotowego podjąć wyzwania współczesności. 
Kontakt


Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej
ul. Litewska 11/13, 00-589 Warszawa
tel.: (22) 629-12-39
Napisz do nas

UWAGA! KONTO DO WSPARCIA DLA UKRAINY

PKO BP 19 1020 1026 0000 1002 0481 8094
Tytuł przelewu: Darowizna na pomoc rzeczową dla mieszkańców Ukrainy

KRS: 0000057720 NIP: 525-15-72-446 REGON: 006218591

VW Bank Direct 52 2130 0004 2001 0189 3635 0001 (stałe konto)


Napisz do nas


ZHR realizuje działania finansowane ze środków Rządowego Programu Wsparcia Rozwoju Organizacji Harcerskich i Skautowych na lata 2018-2030.


Cresta Social Messenger