Zakończył się konkurs Szkoła Niepodległej!

Barbara SobieskaStyczeń 18, 20194min323

Zakończył się konkurs Szkoła Niepodległej! Wszystkie konkursowe zadania zrealizowało 214 szkół i to one otrzymają zaszczytne miano Szkoły Niepodległej!

Szkoła Niepodległej – to konkurs dla szkół zorganizowany przez ZHR, który objęło swoim patronatem Ministerstwo Edukacji Narodowej. Powstała specjalna platforma oraz aplikacja, dzięki której szkoły mogły rejestrować się w konkursie i wykonywać dedykowane zadania w ramach pięciu ścieżek edukacyjnych:

• Szlak Trzech Świąt Rzeczypospolitej – polegający na zaangażowaniu uczniów w różne formy obchodzenia świąt 3 maja, 15 sierpnia i 11 listopada.
  • Szlak Współtwórców Niepodległości – polegający na wydobyciu na światło dzienne lokalnych działaczy i społeczników, nauczycieli, lekarzy, ludzi kultury – słowem bohaterów drugiego planu zasłużonych dla odzyskania niepodległości.
  • Szlak Żołnierzy Niepodległości – projekt ocalenia od zapomnienia żołnierzy wszystkich formacji walczących o niepodległość i granice Rzeczypospolitej poprzez dbanie o miejsca pochówku i pamięci, popularyzację wiedzy o nich w lokalnej społeczności oraz otoczenie ich stałą opieką we współpracy z samorządem.
  • Szlak Dróg do Niepodległości – polegający na ukazaniu różnorodnych dróg prowadzących do odzyskania niepodległości (wśród zadań m.in. nawiązanie kontaktu z Polonią, zorganizowanie wycieczki do miejsc związanych z odzyskaniem niepodległości, czy zorganizowanie wystawy o lokalnym wkładzie w niepodległość).
  • Szlak Pierwszych Dni Wolności – polegający na odtworzeniu na podstawie doniesień historycznych, lokalnych archiwów i wspomnień mieszkańców, jak wyglądały pierwsze dni po odzyskaniu niepodległości w lokalnej społeczności.

Aby otrzymać miano Szkoły Niepodległej należało wykonać zadania w każdej z przygotowanych ścieżek.

Sprostało temu wyzwaniu 214 szkół i to one otrzymują certyfikat Szkoły Niepodległej!

>>> SPRAWDŹ KTÓRE SZKOŁY OTRZYMAŁY CERTYFIKAT <<<

Lista szkół dostępna jest także na platformie dedykowanej konkursowi w formie wygodnej wyszukiwarki:

>>> WYSZUKAJ SWOJĄ SZKOŁĘ <<<

To jeszcze nie koniec emocji! Na podstawie przesłanych zadań, spośród 214 certyfikowanych szkół zostanie wybranych 10 zwycięskich placówek, które zostaną zaproszone na uroczystą Galę Szkoły Niepodległej, która odbędzie się 8 lutego w Warszawie. Prace jury trwają, wyniki podamy już wkrótce!