Życzenia Przewodniczącego ZHR

Barbara SobieskaGrudzień 25, 20184min0

Druhny i Druhowie

– …  serca swe w ofierze składają harcerze – te słowa kolędy o harcerzach u żłóbka – dedykuję Wam w przededniu Świąt Bożego Narodzenia. Życzę Wam wszystkim, abyście patrzyli na świat, a więc i na nowo narodzone Dziecię Boże … nie tylko rozumem, ale przed wszystkim sercem.

Jednocześnie zapraszam Was na Złaz Instruktorski do Warszawy, w 100 rocznicę Zwołania Sejmu Ustawodawczego Rzeczypospolitej Polskiej w dniach 15–16–17 lutego (piątek–sobota–niedziela) 2019 r.

Złaz będzie zarówno podsumowaniem realizacji programu „Niepodległa”, jak również inauguracją obchodów XXX-lecia utworzenia Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej.

Pragniemy nagrodzić – pamiątkowymi proporcami – wszystkie drużyny i środowiska, które podjęły i zrealizowały zadania programu „Niepodległa” w Organizacji Harcerek i Organizacji Harcerzy, a także uhonorować odznaczeniami instruktorki i instruktorów ZHR.

Program Złazu obejmować będzie także spotkanie i debatę w Sejmie nt. roli harcerstwa w stuleciu Niepodległej, w tym w ostatnim 30-leciu. Pragniemy zaprosić instruktorki do poznania wystaw „Krzycząc Polska” w Muzeum Narodowym; „Znaki Wolności” na Zamku Królewskim; „Blask Orderów” w Łazienkach Królewskich oraz „Służyli Niepodległej” w Muzeum Wojska Polskiego. Zapraszamy do udziału w koncercie pieśni w teatrze oraz na niedzielną mszę św. w archikatedrze Św. Jana i złożenie kwiatów przy grobach Prezydentów II Rzeczypospolitej oraz epitafiach twórców Niepodległości. Złaz zakończymy przy tablicy Przyrzeczenia i Prawa Harcerskiego umieszczonej na dziedzińcu klasztoru przy kościele św. Marcina w Warszawie w 1981 roku, tablicy ufundowanej przez seniorów i instruktorów „Harcerstwa Niepokornego”, z którego wyrósł Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej.

Mamy nadzieję, że Złaz wzbogaci nas wszystkich duchowo i intelektualnie, podobnie jak Złaz Instruktorski w Krakowie 200-lecie śmierci Tadeusza Kościuszki. Mamy nadzieję, że będzie okazją do budowania wspólnoty i przyczyni się do rozwoju naszego Związku.

Koszty zakwaterowania, wyżywienia oraz (część) przejazdu uczestników Złazu pokrywają organizatorzy. Zgłoszenia należy kierować mailowo do Biura Naczelnictwa ZHR.

Czuwaj!

Przewodniczący ZHR