Wspólne świętowanie 100 lat Niepodległości w harcerskiej rodzinie

Barbara Sobieska22 listopada 20186min669

Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej do obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości przygotowywał się od dawna. Liczne akcje i działania stanowiły doskonałą drogę do aktywnego przeżywania tego ważnego święta, jednak dla nas bardzo ważne było, aby przeżyć ten wyjątkowy czas w gronie najbliższych. Na zaproszenie ZHR w kulminacji obchodów 100 lecia odzyskania Niepodległości uczestniczyli nasi niezawodni przyjaciele z bratnich organizacji ZHP działającego poza granicami Kraju. Obecność licznych reprezentacji była dla nas ogromnym powodem do radości – Przewodniczący hm.Robert Rospędzihowski i Sekretarz Generalny hm. Anna Świdlicka-Sabbat  z ZHP na Litwie, Komisarka Zagraniczna była Przewodnicząca hm.Sabina Kocielnik, z Harcerstwa Polskiego na Ukrainie,  phm. Jacek Kruczkowski.
W sobotę 10.11.2018 – wspólnie uczestniczyliśmy w uroczystości zawieszenia wiechy na budynku Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Mieliśmy również szansę wziąć udział w  Koncercie dla Niepodległej na PGE Narodowym.

Niedziela – 11.11.2018 – również okazała się aktywnym dniem wspólnych przeżyć. Wraz z wnuczką twórców polskiego harcerstwa – phm. Krystyna Małkowska-Żaba – wzięliśmy udział w uroczystej Mszy Świętej za Ojczyznę w Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie, uroczystej Odprawie Wart przy Grobie Nieznanego Żołnierza, razem śpiewaliśmy Hymn Państwowy. Organizacje harcerskie z kraju i świata składały wspólny wieniec. Asystę pocztu ZHR i reprezentację stanowiły tradycyjnie najlepsze drużyny harcerskie w Polsce 6 KDH Źródło i 16 WDHy „Grunwald”. Odwiedzaliśmy też wspólnie uroczyste kominki m.in. kadry 16 WDHy i V Wieczór Niepodległości w Żoliborskim Forcie Sokolnickiego organizowany przez WHHk „Niwa Marymoncka”.
Szczególnym honorem była Uroczystość w Sali Wielkiej Ansamblowej Zamku Królewskiego w Warszawie –  nadanie przez Prezydenta Rzeczypospolitej twórcom harcerstwa w Polsce – Oldze i Andrzejowi Małkowskim – Orderu Orła Białego. Order Orła Białego to docenienie wkładu Harcerstwa w odzyskanie Niepodległości. Ordery odebrali: przybyła z Londynu phm. Krystyna Małkowska–Żaba oraz przewodniczący ZHP działającego poza granicami Kraju hm. Robert Rospędzihowski, w obecności Przewodniczącego ZHR i Senatora hm. Kazimierza Wiatra z ZHR. Wydarzenie było dla nas niezwykłe, gdyż Rada Naczelna ZHR wnioskowała o uhonorowanie Olgi i Andrzeja Małkowskich Orderem dla dobra całego Ruchu Harcerskiego. Na uroczystym, wieczornym spotkaniu na Zamku Królewskim z dumą prezentowaliśmy wspólnie Ordery przyjaciołom harcerstwa m.in Premierowi i Ministrom, dziękowaliśmy też w imieniu wszystkich obecnych organizacji harcerskich Prezydentowi Andrzejowi Dudzie za uhonorowanie niezwykle ważnych dla nas postaci.

Uchwała Rady Naczelnej ZHR 136/9

Komentarze


Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej


Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej to wspólnota przyjaciół –  dzieci, młodzieży i dorosłych, która w oparciu o wartości chrześcijańskie, poprzez przykład własny instruktorek i instruktorów harcerskich, pracę nad sobą, służbę, przygodę oraz inne elementy metody harcerskiej wychowuje człowieka pełnego radości życia, odpowiedzialnego za Polskę i gotowego podjąć wyzwania współczesności. 
Kontakt


Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej
ul. Litewska 11/13, 00-589 Warszawa
tel.: (22) 629-12-39
Napisz do nas

KRS: 0000057720 NIP: 525-15-72-446 REGON: 006218591

VW Bank Direct 52 2130 0004 2001 0189 3635 0001


Napisz do nas


ZHR realizuje działania finansowane ze środków Rządowego Programu Wsparcia Rozwoju Organizacji Harcerskich i Skautowych na lata 2018-2030.