List Przewodniczącego ZHR – uhonorowanie Orderami Orła Białego twórców harcerstwa w Polsce

Barbara SobieskaListopad 21, 20184min215

Prezydent Andrzej Duda ogłosił nazwiska osób, które 11 listopada 2018 roku zostaną pośmiertnie uhonorowane Orderami Orła Białego za zasługi dla polskiej niepodległości. W gronie wyróżnionych 25 osób znalazły się wybitne dla ruchu harcerskiego osoby – Olga Drahonowska-Małkowska oraz Andrzej Małkowski.

Jest to niezwykle ważna informacja biorąc pod uwagę, że również inicjatorem przyznania odznaczenia dla twórców harcerstwa była Rada Naczelna ZHR. Przewodniczący ZHR – prof. hm. Grzegorz Nowik skierował do nas list w związku z tą wyjątkową okazją.

List Przewodniczącego ZHR

Druhny i Druhowie!

5 grudnia 2017 roku, w 150-rocznicę urodzin Józefa Piłsudskiego, przedstawiciele Naczelnictwa ZHR zostali zaproszeni na posiedzenie Zgromadzenia Narodowego, podczas którego Pan Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wygłosił orędzie związane z obchodami 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości. Zapowiedział wówczas, że zamierza w roku następnym, uhonorować Orderami Orła Białego najwybitniejszych Polaków, którzy w minionym stuleciu zasłużyli się na różnych polach aktywności politycznej, naukowej, społecznej, kulturalnej, gospodarczej i innej.

W związku z tą inicjatywą Naczelnictwo ZHR przygotowało, a Rada Naczelna ZHR w dniu 10 grudnia 2017 roku przyjęła uchwałę, w której zwróciła się do Prezydenta RP, jako Wielkiego Mistrza Orderu o pośmiertne uhonorowanie twórców harcerstwa w Polsce – Olgi Małkowskiej – Drahonowskiej i Andrzeja Małkowskiego – Orderem Orła Białego. Naczelnictwo złożyło tę uchwałę na ręce Pana Prezydenta, a ten przekazał ją Kapitule Orderu. Uchwała została także wręczona Marszałkowi Senatu i Przewodniczącemu ZHP działającego poza granicami Kraju w dniu przyjęcia przez Senat RP uchwały o ustanowieniu roku 2018 Rokiem Harcerstwa.

Uważaliśmy bowiem, że w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości tylko w taki najbardziej godny sposób można uhonorować i wyróżnić – nie tylko Ich samych oraz Wielkość Ich dokonań, ale także to, co w dorobku Ich życia przyniosło tak wspaniały owoc – Ruch Harcerski, wciąż żywy, wciąż rozwijający się i niezmiennie podejmujący nowe wyzwania służby dla Polski.

Jednocześnie, podczas Mszy Świętej odprawionej w intencji Olgi i Andrzeja Małkowskich 15 stycznia 2018 roku w kościele Św. Anny w Krakowie, przekazałem kopię wniosku, Ich wnuczce phm. Krystynie Małkowskiej-Żaba.

Uchwała Rady Naczelnej ZHR 136/9