Twórcy harcerstwa polskiego uhonorowani Orderem Orła Białego

Anna Malinowska12 listopada 20183min2207
W związku z jubileuszem 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda nadał Ordery Orła Białego dla Olgi Drahonowskiej- Małkowskiej i Andrzeja Małkowskiego. Ordery z rąk Prezydenta RP odebrała wnuczka twórców harcerstwa polskiego - Krystyna Małkowska.

W związku z jubileuszem 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda nadał Ordery Orła Białego dla Olgi Drahonowskiej- Małkowskiej i Andrzeja Małkowskiego. Ordery z rąk Prezydenta RP odebrała wnuczka twórców harcerstwa polskiego – Krystyna Małkowska.W związku z jubileuszem 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda nadał Ordery Orła Białego 25 wybitnym Polakom.

– Czasem aż dziw brał, że ktoś tak wielki i tak słynny Orderu Orła Białego do tej pory nie dostał. Cieszę się, że Polska mogła ten brak uzupełnić, podkreślając tę niezwykłą rolę, jaką dany człowiek odegrał w polskim życiu publicznym, polskim życiu naukowym, w polskim życiu kulturalnym, czy w budowaniu po prostu polskiego społeczeństwa, czy w budowaniu polskiego państwa – podkreślał Prezydent, dodając, że odznaczone osoby pochodzą z bardzo różnych dziedzin, z bardzo różnych też środowisk, z bardzo różnych też grup narodowych.


Order Orła Białego nadawany jest za znamienite zasługi cywilne i wojskowe dla Rzeczypospolitej Polskiej, położone zarówno w czasie pokoju, jak i w czasie wojny. Nie dzieli się na klasy i nadawany jest najwybitniejszym Polakom oraz najwyższym rangą przedstawicielom państw obcych.

Order Orła Białego, jak też inne ordery, według zwyczaju mogą zostać nadane pośmiertnie, ale odbywa się to tuż po śmierci osoby zasłużonej, natomiast nie są przyznawane wstecz. Z uwagi na to, że rok 2018 jest rokiem odzyskania przez Polskę niepodległości, prezydent postanowił zrobić wyjątek i uhonorować wybitne osoby, które nie otrzymały wcześniej tego odznaczenia.

Komentarze


Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej


Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej to wspólnota przyjaciół –  dzieci, młodzieży i dorosłych, która w oparciu o wartości chrześcijańskie, poprzez przykład własny instruktorek i instruktorów harcerskich, pracę nad sobą, służbę, przygodę oraz inne elementy metody harcerskiej wychowuje człowieka pełnego radości życia, odpowiedzialnego za Polskę i gotowego podjąć wyzwania współczesności. 
Kontakt


Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej
ul. Litewska 11/13, 00-589 Warszawa
tel.: (22) 629-12-39
Napisz do nas

KRS: 0000057720 NIP: 525-15-72-446 REGON: 006218591

VW Bank Direct 52 2130 0004 2001 0189 3635 0001


Napisz do nas


ZHR realizuje działania finansowane ze środków Rządowego Programu Wsparcia Rozwoju Organizacji Harcerskich i Skautowych na lata 2018-2030.


Cresta Social Messenger