30 lat – Świebodziński Szczep ZHR „Trzynastka”

Za nami już 30 urodziny świebodzińskich drużyn ZHR. 12-14 października był weekendem pełnym atrakcji i emocji. Zapamiętamy go na długo!

13 października 1988 roku powstała początkowo koedukacyjna drużyna. Już wkrótce w Świebodzinie działały Sten i Dewajtis, potem dołączyły zuchy. I tak jest do dzisiaj od 30 lat. Z tej okazji Trzynastacy świętowali swoją rocznicę z pompą.

W piątek odbyło się ognisko z udziałem gości, byłych harcerzy i rodziców. Wieczorem ukryty w chmurze pojawił się sam Mistrz Zakonu Krzyżackiego, wbijając w świebodzińską ziemię dwa nagie miecze… Co się potem działo, to wiedzą uczestnicy sobotniego „Niepodległościowego Turnieju Harcerskiego”. 13 października rano wszystkie patrole wyjechały autobusami na teren Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego. Tam „z nieba” zjawili się spadochroniarze, którzy przekazali wszystkim ważne informacje. Rozpoczęła się wędrówka w czasie po historii Polski. Wszyscy zwiedzili podziemia MRU i odbyli wycieczki 60-letnim pojazdem wojskowym BTR. Podczas gry nie tylko poznawaliśmy historię Polski, ale wykonując poszczególne zadania, przenosiliśmy się w czasie. Po trudach gry odpoczęliśmy, piekąc kiełbaski. To jednak nie był koniec turniejowych zmagań. Po powrocie do Świebodzina trzeba było jeszcze wykazać się sprawnością fizyczną podczas konkurencji na basenie miejskim. Wieczór należał do obecnych i byłych Trzynastaków. Urodzinowy bal rozpoczęliśmy tradycyjnie polonezem (jasne, że się pięknie nauczyliśmy!), był tort, film ze wspomnieniami, rozmowy o przeszłości i zabawa taneczna. W niedzielę zakończyliśmy biwak apelem i mszą świętą.

Obecnie w Świebodzinie działają 3 drużyny: XIII Świebodzińska Drużyna Harcerek „Dewajtis”, XIII Świebodzińska Drużyna Harcerzy „Sten” i  XIII Świebodzińska Gromada Zuchenek ,,Strażniczki Aurory”.

aj