Początek roku z św. Jadwigą

Jan GarneckiJan GarneckiPaździernik 16, 20185min483

Ponad 270 druhen i druhów, zuchenek i zuchów, instruktorek i instruktorów – w większości z ZHR, ale także z ZHP i Skautów Europy pielgrzymowało w ubiegłą sobotę do grobu św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy.

W ostatnią sobotę przed przypadającą 16 października uroczystością św. Jadwigi Śląskiej archidiecezja wrocławska wyrusza w pieszą pielgrzymkę do grobu swojej patronki znajdującego się w Trzebnicy. Z roku na rok liczba pielgrzymów rośnie, a w tym roku zdecydowanie przekroczyła 10 tysięcy. Od kilku lat nieodłącznym elementem tej pielgrzymki jest harcerska grupa nr 19, którą prowadzi ks. phm. Adam Kwaśniewski.

Tym razem pielgrzymka odbyła się pod hasłem „Nie zasmucajcie Bożego Ducha Świętego”. W czasie drogi był czas na integrację, gry i zabawy, które prowadziły trop. Natalia Poźniak i och. Natalia Kotulska. W czasie drogi wysłuchaliśmy również konferencji naszego przewodnika o radości z niesienia pomocy drugiemu człowiekowi oraz o cieszeniu się nawet w trudnych momentach.

Po dotarciu do Trzebnicy całą grupą udaliśmy się na apel podsumowujący pielgrzymkę, a po nim na Mszę Świętą przy ołtarzu polowym, sprawowaną przez bp Piotra Liberę, biskupa płockiego, który w homilii zaznaczył, jakie więzi łączy Trzebnicę i Płock, oraz to, że czuje on szczególną więź do św. Jadwigi.

W czasie Mszy św. harcerki i harcerze w składzie: och. Sara Ćwik i ćw. Wojciech Kuźmiński z ZHR oraz pwd. Małgorzata Błaszczyk i dh Maciej Fankanowski z ZHP pełnili służbę przy relikwiach świętej. Nad całością służby wiernie i cierpliwie czuwała sam. Aleksandra Wolman, która zawsze znalazła kogoś do pomocy, zwłaszcza w kryzysowych i podbramkowych sytuacjach.

Po zakończeniu Mszy św. i błogosławieństwie relikwiami patronki Śląska udaliśmy się w drogę powrotną do Wrocławia. Niektórzy udali się w nią autokarem, samochodem lub na stopa, ale były też osoby, którym przebyte kilometry nie przeszkodziły w pokonaniu tego samego dystansu na rowerze.

WIĘCEJ ZDJĘĆ

Relacja: ćw. Wojciech Kuźmiński | Zdjęcia: wyw. Bruno Doroszew