XVIII Dzień Papieski – Promieniowanie Ojcostwa

Barbara SobieskaPaździernik 4, 20184min484

Jak co roku Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej włącza się w działania związane z Dniem Papieskim. XVIII Dzień Papieski  pod hasłem Promieniowanie Ojcostwa obchodzić będziemy w niedzielę, 14 października 2018 roku. W tym roku rozważania i działania  w ramach Dnia będą związane z dwoma rocznicami z życia św. Jana Pawła II oraz setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Przeżywamy 60. rocznicę sakry biskupiej Karola Wojtyły oraz obchodzimy w tym roku okrągłą rocznicę wyboru na Stolicę Piotrową metropolity krakowskiego (16 października 1978 roku).

Hasło Dnia “Promieniowanie Ojcostwa” to tytuł dramatu Karola Wojtyły datowanego na rok 1964. Zachęcamy do pełniejszego poznania hasła i rozważań. Dzień Papieski jest dla nas zaproszeniem do sięgnięcia po teksty Karola Wojtyły. Wczytując się w nie, rozważając możemy głębiej zrozumieć wewnętrzne inspiracje, motywy, jakimi kierował się Papież Polak w swym życiu i działalności, jak pojmował świat. Dzięki postaci Papieża Polaka mamy szansę lepiej poznawać Boga, który jest naszym Ojcem.

Dzień Papieski rozpatrujemy w czterech wymiarach:

Wymiar intelektualny

W całym kraju odbywają się seminaria naukowe i panele dyskusyjne. Poruszane są tematy związane z nauczaniem św. Jana Pawła II. Dzięki temu przybliżane są treści nauk Papieża Polaka oraz szerzona jest wiedza dotycząca Jego sylwetki i pontyfikatu.
Harcerki i harcerze uczestniczą, wspierają i organizują spotkania realizując tym samy próby na sprawności związane z Janem Pawłem II.

Wymiar duchowy

W Dzień Papieski łączymy się w modlitwie z obecnym Ojcem Świętym. We wszystkich parafiach całej Polski w niedzielę poprzedzającą Dzień Papieski odczytywany jest list pasterski Konferencji Episkopatu Polski. Msze Święte, nabożeństwa i czuwania również poświęcone są nauczaniu św. Jana Pawła II.

Wymiar artystyczny
W sobotę przed Dniem Papieskim na Zamku Królewskim w Warszawie Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” wręcza jedną z najbardziej prestiżowych nagród w Kościele katolickim – nagrodę TOTUS. Dniu Papieskiemu towarzyszy także mnóstwo wydarzeń lokalnych i ogólnopolskich – wieczornice, akademie szkolne, konkursy poezji itp. Harcerze i harcerki pełnią służbę podczas spotkań, a także sami biorą aktywny udział organizując czy występując w wydarzeniach o charakterze artystycznym.

Wymiar charytatywny
Każdy może włączyć się w budowę „żywego pomnika” św. Jana Pawła II,. W Dzień Papieski na ulicach spotkać można wolontariuszy: ministrantów, harcerzy, młodzieży i dorosłych z różnych środowisk, którzy zbierają środki na fundusz stypendialny Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

Jak co roku DP jest przyczynkiem do podróży tropami świętego Jana Pawła II. Możemy patrzeć na Karola Wojtyłę przez pryzmat normalnego młodego człowieka, obserwować go jako kapłana i biskupa – wreszcie zaczerpnąć z Papieża. W ramach lokalnych duszpasterstw, środowiskami lub drużynami bierzemy pod uwagę aktywny udział w każdym wymiarze tego wyjątkowego Dnia.